Fragment plakatu "Las bursztynowy"

Z końcem września w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bursztynników będzie można zakupić dwa plakaty zatytułowane „Bursztyn Bitterfeldu” wydane przez Stowarzyszenie Arbeitskreis Bernstein oraz Muzeum Okręgowe w Bitterfeldzie.

Są one poświęcone zagadnieniom żywic kopalnych oraz lasu bursztynowego i mają służyć pogłębianiu wiedzy naukowej z zakresu petrografii żywic kopalnych, paleobiologii roślin i zwierząt znajdowanych w bursztynie bitterfeldzkim, a także przyczynić się do wzrostu turystyki edukacyjnej.

Plakat „Żywice kopalne“ dotyczy typów i odmian znajdowanego w Bitterfeldzie bursztynu, którym najczęściej jest sukcynit. Zaprezentowano także kilka innych żywic kopalnych, które zwracają uwagę ze względu na swój wygląd bądź właściwości, jednak z powodów ekonomicznych są mało używane i często odrzucane. Leżą one jednak w polu zainteresowania minearologii. Stosując najnowocześniejsze metody fizyczne i chemiczne, autorzy spróbowali przypisać je do roślin, z których mogą pochodzić.

Plakat „Las bursztynowy“ prezentuje życie, które rozwijało się na terenie dzisiejszej Saksonii ponad 20 milionów lat temu. Niektóre z rosnących tam drzew żywicowały i uwięziły w znajdowanych dziś bryłkach bursztynu florę i faunę ekosystemu. Ścisła obserwacja pozwala na określenie składu lasu, zależności między organizmami oraz warunki klimatyczne panujące w przeszłości.

Kolorowe plakaty wydrukowano w formacie 50x70 cm² w nakładzie 1.000 egzemplarzy, w języku niemieckim. Autorami są Günter Krumbiegel oraz Ivo Rappsilber przy współpracy Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Oba plakaty w cenie 5 euro można zamówić u wydawcy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel +49 3493 361 232), będą także dostępne w MSB.

Na podstawie informacji wydawcy