Od niedawna zwiedzający Muzeum Bursztynu w Gdańsku mają dodatkową atrakcję – jest nią archiwalny film edukacyjny o bursztynie.
Został on zrealizowany na 16-milimetrowej błonie przez RFdU (Reichsstelle für den Unterrichtsfilms – Krajowa Agencja Filmu Szkoleniowego – powołana 26 czerwca 1934 r. przez ministra edukacji Bernharda Rusta i kierowana przez Kurta Gaugera. Po przekształceniach w 1940 oraz 1945 r. funkcjonuje do dzisiaj jako FWU). Film prezentuje dziesięciominutowy materiał edukacyjny o bursztynie. Rozpoczyna się sceną rodzinnego poławiania bursztynu na plaży. Następnie prezentowane jest przemysłowe wydobycie bursztynu w kopalni odkrywkowej – najprawdopodobniej zarejestrowano kopalnię w Palmnicken (obecnie Jantarnyj, Rosja). Kolejne sceny obrazują proces obróbki surowca od płukania przez sortowanie do manufakturowego wytwarzania ozdób i przedmiotów z bursztynu. Materiał zarchiwizowano metodą cyfrową. Ze względu na swoją wartość historyczną film będzie odtwarzany na wystawie stałej w muzeum.
Środowisko bursztynników przez wiele lat starało się o powołanie Muzeum Bursztynu, od początku aktywnie wspierając tę instytucję. Kolekcja muzealna jest rozbudowywana w znacznej mierze dzięki darczyńcom. Dotychczas przekazywano do zbiorów obiekty przyrodnicze, najczęściej były to przedmioty współczesnego wzornictwa. Dar Aleksandra Gliwińskiego jest wyjątkowy, tym bardziej że przedstawia ogromną wartość historyczną. Ofiarodawca przyznaje skromnie: „Jest tak mało zachowanych materiałów na ten temat, dlatego uznałem, że najbardziej godnym miejscem dla filmu będzie właśnie Muzeum Bursztynu.”
źródło: Bursztynisko 32/2010