plzh-CNenetdelvltnorues
Zwycięzcą 7. edycji konkursu Wydawnictwa Polska Biżuteria została bransoleta z bursztynu i srebra „Ciała niebieskie” autorstwa A2 Pracowni Jubilerskiej Andrzeja Adamskiego.

Bransoleta wykonana ze srebra, srebra barwionego na niebiesko, srebra złoconego oraz naturalnego bursztynu będzie zdobiła okładkę Katalogu Polska Biżuteria 2009. Bursztynowa biżuteria cieszy się dużym uznaniem wśród głosujących i już po raz piąty będzie wizytówką polskiej branży jubilerskiej na świecie. Wcześniejsi „bursztynowi” laureaci tego konkursu to: patera z owocami ze złota, srebra i bursztynu autorstwa Mariusza Drapikowskiego (2003), kolia „Mrożone piękno bursztynu” Firmy Jubilerskiej Małgorzata Wąsowska (2004), naszyjnik „Futro” firmy S&A Bursztynowa Biżuteria (2005) oraz pierścionek „Dama modern” Marka Mikickiego (2008).

Andrzej Adamski

Laureat konkursu Andrzej Adamski zajmuje się zawodowo złotnictwem od 1976 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Braniewie. Wykonuje – wyłącznie według własnych projektów – pojedyncze egzemplarze biżuterii, przedmiotów użytkowych oraz argentariów, ciągle poszerzając obszar poszukiwań twórczych.
Brał udział m.in. w następujących konkursach i wystawach:
- Międzynarodowym Pokazie Form Złotniczych, Sopot – Gdańsk 1990
- Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Biżuterii Artystycznej Prezentacje 2002
- Międzynarodowym Biennale Bursztynu, Frombork 2007 (Nagroda Publiczności)
- konkursie Jewellery Art Contest Amber Trip, Wilno 2008
- konkursie Klejnot Polskiej Biżuterii 2009 (Nagroda Główna)
- wystawie Amber Time – Czas Srebra i Bursztynu, Legnica 2008
- wystawie Juvelyrika Lagamine Pabegimas, Wilno 2008.

Jak sam podkreśla, jego motto zawodowe sprowadza się do dwóch słów: radość tworzenia. Na pytanie o przyczyny jego fascynacji bursztynem, odpowiada: „Tego nie da się racjonalnie wytłumaczyć. "Zaiskrzyło" od pierwszego spotkania i... trwa. W tym co robię, staram się być uczciwy wobec niego i wierny sobie. Dobrze się czuję w jego towarzystwie. Nie da się poznać do końca, można go poznawać bez końca. A forma, która powstaje z jego udziałem jest zawsze kompromisem zawartym między nami w trakcie codziennych twórczych "dyskusji".

Klejnot Polskiej Biżuterii

Konkurs Klejnot Polskiej Biżuterii jest organizowany od 7 lat przez Wydawnictwo Polska Biżuteria. W tym roku internauci wybrali trzy spośród 76 prac – trzy bransolety: „Ciała niebieskie” Andrzeja Adamskiego, „Magia orzechów włoskich” Barbary Pacześnej-Vercueil oraz „Maestria” Magdaleny Zienkiewicz. Komisja konkursowa w składzie: Krystyna Prońko – wokalistka (członek honorowy), Joanna Kulpińska – www.pb.info.pl (przewodnicząca), Wioletta Podgórska – magazyn „Essence”, Marek Mikicki – laureat ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Andrzej Sadowski – dyrektor Wydawnictwa Polska Biżuteria wybrała jeden, który znajdzie się na prestiżowej, pierwszej okładce Katalogu Polska Biżuteria 2009. Wszystkie nagrodzone oraz wybrane przez komisję prace promowane będą w materiałach reklamujących Katalogu Polska Biżuteria 2009.


Więcej informacji:
A2 Pracownia Jubilerska
Klejnoty Polskiej Biżuterii 2009 wybrane

Zdjęcia: Prace Andrzeja Adamskiego