plzh-CNenetdelvltnorues
Nina Kupniewska & Dario Dalessandro - laureaci Głownej Nagrody Amberif Design Award 2014

Temat Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award to – podobnie jak w ubiegłym roku – próba dotarcia do natury bursztynu i ukazania pierwotności i roli biżuterii. W tym roku kuratorem konkursu jest po raz pierwszy Barbara Schmidt.

„Mimesis”: tak Arystoteles określił próbę odkrycia najbardziej podstawowych zasad i sił, które nami powodują. Ludzkość wytwarza biżuterię od ponad 100 000 lat. Czy pierwszy obiekt biżuteryjny był darem miłości, potwierdzeniem zwarcia pokoju, medium uzdrawiającym, wyznacznikiem tożsamości grupy, pamiątką, przedmiotem rytualnym, środkiem wymiany, czy oznaką wyjątkowości i podkreśleniem urody jednostki? W bardzo wczesnym okresie zaczęto wykorzystywać materiał naturalny, jakim jest bursztyn, którego inspirująca gama kolorystyczna, ekskluzywność i podatność na obróbkę stymulowały wytwórców, zapewniając ich pomysłom, pragnieniom i wartościom odpowiednią formę i materiał. Tworzyli więc oni trwałe symbole odkrywające ich świat wewnętrzny. Odkodowując dziś dawną biżuterię z bursztynem, cofamy się do korzeni naszej historii i pochodzenia naszych wartości. Przyglądając się im jeszcze bliżej, widzimy, że wartości wyznawane przez człowieka niemal nie uległy zmianie z upływem dziejów: są tak elementarne jak naturalny bursztyn.

„Prof. Fijałkowski zrezygnował z funkcji kuratora konkursu z powodu nadmiaru obowiązków na gdańskiej ASP, gdzie jest również dziekanem” – tak Ewa Rachoń, komisarz targów Amberif, którym konkurs towarzyszy od 19 lat, wyjaśniła przyczyny zmiany kuratora. Funkcję tę przejęła Barbara Schmidt, wykładowca Akademii Designu na Wydziale Rzemiosła Artystycznego Monachium i Górnej Bawarii, która kilkakrotnie brała udział w pracach jury Amberif Design Award.

Konkurs Amberif Design Award jest organizowany po raz 19. Mogą w nim brać udział wszyscy twórcy – projektanci, artyści i rzemieślnicy. Ich zadaniem jest stworzenie projektu biżuterii, w którym naturalny bursztyn będzie odgrywał główną rolę, i przesłanie jej na adres organizatora w nieprzekraczalnym terminie do 10.02.2015 r. Oceniając prace, międzynarodowe jury (skład jeszcze nieustalony) weźmie pod uwagę  przede wszystkim autorską interpretację tematu, wartości funkcjonalne i stylistyczne projektów oraz innowacyjne wykorzystanie bursztynu. Zostaną przyznane trzy regulaminowe nagrody: Nagroda Główna – Prezydenta Miasta Gdańska w wysokości 10 000 PLN brutto oraz dwie nagrody równorzędne: Nagroda Bursztynowa – Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (1 kg bursztynu) i Nagroda Srebrna (1 kg srebra).  

Rokrocznie konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników z Polski i z zagranicy, a rozstrzygnięcia jury są szeroko komentowane. Choć premiowane prace są zazwyczaj zaskakujące, a nawet szokujące, celem konkursu jest – niezmiennie – promowanie bursztynu jako środka wyrazu artystycznego.