Grand Prix Mercurius Gedanenis 2013 dla S&A

S&A Jewellery Design i Marcin Bogusław są laureatami tegorocznego Konkursu Jubilerskiego Mercurius Gedanensis, w którym od 9 lat premiowane są wzorów biżuterii nawiązujące do współczesnych trendów mody oraz wykonane nienaganną techniką jubilerską. Nagrody wręczono podczas Gali Mody i Bursztynu Amber Look w Gdańsku.

GRAND PRIX AMBERIF 2013 statuetka Ministra Gospodarki kategorii Wzornictwo: S&A Jewellery Design
za wisior „Drop/Kropla” autorstwa pana Sławomira Fijałkowskiego wykonany z naturalnego bursztynu bałtyckiego i onyksu.

Elegancki wzorniczo wisior, który łączy piękną bryłę bursztynu z onyksem, bez użycia srebra. Dzięki temu powstała praca harmonijna, przypominająca przedmiot starożytny, ale o wyrazie bardzo współczesnym. Użycie koloru czarnego wpisuje się w aktualny w biżuterii trend, który ma perspektywy na przyszłość. Koncepcję tej pracy można wdrożyć w produkcji. 

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

Paweł Kaczyński za kolekcję bransolet „Poduchy” wykonanych ze srebra i stali
Paweł Kaczyński za naszyjnik wykonany z bursztynu, stali i srebra złoconego
Dariusz Zarański New Age Design za wisior wykonany ze srebra i bursztynu

ZŁOTY MEDAL w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie: Marcin Bogusław za „Pierścienie Królewskie” z bursztynem w szlifie brylantowym z kamieniami imitującymi efekt tapicerki. Pierścień jest wykonany ze srebra i oksydowany.

1916 2

Dla jury przekonujące było użycie materiałów – srebra i fasetowanego bursztynu. Praca ta w centrum uwagi stawia naturalne piękno bursztynu i jego inkluzje. Koncepcja oprawy sprężynującej, wykonanej ze srebra, jest innowacyjna i daje ciekawy impuls wzorniczy dla bursztynu. Jury doceniło mistrzowskie umiejętności niezbędne do wykonania tej pracy.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał:

Ostrowski Design za zegarek „Double Time” wykonany ze srebra i bursztynu


Konkurs Jubilerski Mercurius Gedanensis,
organizowany z myślą o wystawcach Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, istnieje od 1995 roku. Jego celem jest wyróżnienie wzorów biżuterii nawiązujących do współczesnych trendów mody, wykonanych nienaganną techniką jubilerską oraz stanowiących interesującą ofertę eksportową polskiego przemysłu jubilerskiego i bursztynniczego. W tym roku nagrody przyznano w dwóch kategoriach:

- wzornictwo - na najciekawszy wzór biżuterii przeznaczonej do produkcji, wykonanej z różnorodnych materiałów jubilerskich w połączeniu z bursztynem i nawiązującej do współczesnych trendów. Podstawą oceny są kryteria artystyczne, innowacja techniczna oraz mistrzostwo jubilerskie;
- mistrzostwo jubilerskie - biżuteria lub przedmioty dekoracyjne wykonane dowolnymi technikami złotniczymi i z różnorodnych materiałów jubilerskich, które ocenione będą od strony technik wykonania i kompozycji zastosowanych materiałów jubilerskich;

Do udziału w jury zapraszani są uznani specjaliści z dziedziny rzemiosła złotniczego, projektowania, gemmologii i handlu zagranicznego. W tym roku byli to: Iwona Lis-Filipczyk – pierwsza w historii kobieta nagrodzona w 2012 roku Medalem św. Eligiusza dla Złotnika Roku; Susan Sagherian (przewodnicząca jury) – gemmolog, ekspert w sprawie diamentów, specjalistka z zakresu strategicznego rozwoju produktów i marketingu w biżuterii; Alexander Krylov – pracownia konserwacji Bursztynowej Komnaty w Carskim Siole; Michael Zobel – sławny projektant biżuterii z Niemiec; Andrzej Szadkowski – projektant biżuterii i ubioru, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Firma S&A, która słynie ze współpracy z młodymi projektantami, już po raz trzeci została uhonorowana tą zaszczytną nagrodą: wcześniejsze zdobyła dzięki nowatorskim projektom Darii Jankowiak i Sławomira Fijałkowskiego.