plzh-CNenetdelvltnorues

Spośród 152 prac na temat Po prostu pierścionek nadesłanych przez 110 autorów z 17 krajów międzynarodowe jury nagrodziło i wyróżniło w sumie sześć prac. Które projekty okazały się najlepsze?

Jury 17. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2013 obradowało w składzie: Caroline Broadhead – wykładowca projektowania biżuterii w Central Saint Martins College of Arts and Design, Londyn (przewodnicząca); Christophe Burger – projektant biżuterii, Colmar; Katarzyna Rzehak – krytyk sztuki, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa; Agnieszka Jacobson-Cielecka – dziennikarka, krytyk sztuki i kurator designu, Warszawa; Gisbert Stach – projektant biżuterii, Graefelfing. W swoim wyborze kierowali się przede wszystkim takimi kryteriami jak: autorska interpretacja tematu, wartości funkcjonalne i stylistyczne oraz innowacyjne wykorzystanie bursztynu, jak również możliwość wykorzystania projektu do ewentualnego wdrożenia do seryjnej lub limitowanej produkcji.

Jury przyznało następujące nagrody:

NAGRODA GŁÓWNA
ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza: dla Bożeny Czarneckiej – 10.000 zł

Jury doceniło płynny charakter pracy. Autorka utrzymała spontaniczność procesu tworzenia do tego stopnia, że praca budzi pytanie o sposób jej wykonania. Użycie karmelu, łudząco podobnego do bursztynu w kolorze i przejrzystości, jako materiału bazowego, w którym zatopione zostały drobiny bursztynu, było znakomitym zaskoczeniem. Praca ta odwraca również pojęcie inkluzji – w tym przypadku to sam bursztyn staje się inkluzją. Kolejna niespodzianka to możliwość konsumpcji (zjedzenia) pierścionka. Mamy więc kolejne odwrócenie – tym razem dotyczące koncepcji trwałości biżuterii.

NAGRODA BURSZTYNOWA
ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników: dla Angeliny Stoykovej – 1 kg bursztynu

1889 2

Praca ta odnosi się do tematu konkursu w sposób bardzo świeży i kreatywny. Użycie bandaża, który może nawiązywać do pojęcia opieki i ochrony, stało się oryginalnym sposobem na przytwierdzenie kamienia do pierścionka, a także środkiem ekspresji emocjonalnej. Na pozór bardzo proste połączenie elementów otwiera cały wachlarz możliwych reakcji emocjonalnych.

NAGRODA SREBRNA

dla Bogdana Dowlaszewicza – 1 kg srebra

1889 3

Jury doceniło dowcipne zastosowanie w pierścionku korka do wanny. Dzięki temu powstało doskonałe zestawienie idei wysokiej i niskiej, w którym potencjał biżuterii wypływa z osobliwości kontekstu.

Jury postanowiło także szczególnie wyróżnić prace następujących autorów:

- Mirona Kutarby – za kontrast form i niezwykły dobór materiałów,
- Bożeny Czarneckiej - za bezpośrednie wykorzystanie rękodzieła, spontaniczność, prostotę i kolor.

- Marty Rudnickiej – za efektowną prezentację charakterystycznego wielopłaszczyznowego pomysłu.

Jury wybrało ponadto prace następujących artystów do publikacji w katalogu oraz
na wystawie:

- Svetlana Shagarova
- Paweł Kaczyński
- Katarzyna Luter
- Marek Mrowiński
- Wojciech Rygało
- Angelina Stoykova
- Maren Giloy
- Lidia Karpacz
- Alain Roggeman
- Olga Oblezina
- Karolina Navus-Wysocka
- Jaspera Vanderberghe
- Andrzej Szadkowski
- Adam Łyszkowski
- Svetlana Shagarova

Celem organizowanego po raz 17. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego, jak również promocja myśli twórczej oraz nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii artystycznej i obiektów z bursztynem. Prace nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane do wystawy będzie można oglądać na specjalnej ekspozycji w czasie targów Amberif (20-23 marca 2013), nagrody będą wręczane w trakcie Gali Mody i Bursztynu Amberif.