Empatia okazuje się bardzo trudna do uchwycenia – podsumowała Doreen Timmers, jedna z jurorek Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Już wiadomo, którzy uczestnicy konkursu najlepiej poradzili sobie z tym wyzwaniem.

Na wystawie pokonkursowej można poznać artystyczne spojrzenie na „empatię” twórców różnych pokoleń z niemal każdego zakątka globu – m.in. z USA, Iranu, Włoch, Niemiec, Japonii, Korei Południowej, Norwegii czy Nowej Zelandii. Temat wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników z całego świata – na tegoroczny Konkurs wpłynęło ponad 500 prac 295 artystów z rekordowej liczby 45 krajów. Oceniło je jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski, Mari Ishikawa, Charon Kransen, dr Michalina Owczarek-Siwak oraz Doreen Timmers.


Wybór nagrodzonych prac nie był łatwy. Podobnie jak cała wystawa są one elementem układanki. Każda z nich odnosi się do innego aspektu empatii i każda zachwyciła nas z innego powodu. Grand Prix wyróżnia się nowoczesnością oraz efektem pełnego projektu, przemyślanego na każdym etapie. II nagroda poruszyła nas pod względem duchowym, a III cechowała się interesującą formą i symboliką. Nagroda specjalna z kolei zabiera odbiorcę do prywatnej, bardzo osobistej chwili autorki, przedstawionej w odważny i bezkompromisowy sposób” – opowiada dr Michalina Owczarek-Siwak, jurorka Konkursu.


Wyniki 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA zostały ogłoszone w czasie Weekendu Otwarcia Legnickiego Festiwalu SREBRO. Nagrody regulaminowe otrzymali:

- Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 20 000 PLN + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź SA: Eva Fernandez Martos z Hiszpanii

3627 2

- II nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 15 000 PLN + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź SA: Eszter Sára Kocsor z Węgier

3627 3

 

3627 4

- III nagroda Prezydenta Miasta Legnicy 5000 PLN + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź SA: Yotam Bahat z Holandii.


Wręczono także następujące nagrody i wyróżnienia:

- Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem + 0,5 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź SA: Nikita Kavryzhkin z Rosji / Niemiec za broszę „Ontologia krzyku”

- Srebrna Ostroga – Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę, bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej – statuetka + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź SA: Stephie Morawetz z Austrii za obiekt „242 perły na 242 dni”

- Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy + 0,5 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź SA: Aya Iwata z Japonii za brosze „Kumonoie (dom w chmurach)”

- Nagroda Targów Inhorgenta Munich – Eszter Sára Kocsor z Węgier za broszę „Obejmuję swój smutek”

- Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników: Julia Groos z Niemiec za pierścionki „Przemiana”

- Wyróżnienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników: Suzanne Elstner z Niemiec za wisiory „najlepsi przyjaciele”

- Wyróżnienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników: Aya Iwata z Japonii za brosze „Kumonoie (dom w chmurach)”

- Wyróżnienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników: Eszter Sára Kocsor z Węgier za broszę „Obejmuję swój smutek”

- Nagroda Firmy Hopea: Julia Groos z Niemiec za pierścionki „Przemiana”

- Nagroda Galerii YES: Marta Norenberg za brosze „Od pustki do empatii”

- Nagroda PB Group: Julia Groos z Niemiec za pierścionki „Przemiana”

- Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych: Ivana Tilesova ze Słowacji za brosze „Sekret”

- Wyróżnienie magazynu LOST IN JEWELLERY: Aya Iwata z Japonii za brosze „Kumonoie (dom w chmurach)”

- Wyróżnienie Galerii MYDAYBYDAY: Paula Huizenga z Holandii za srebrny pierścień. 

Dyskusje na temat wartości i sprzeczności oraz granic empatii towarzyszyły naszym obradom. Te same dyskusje przewijają się w nagrodzonych pracach. Czasem są one wyjątkowe, a czasem oczywiste, czasem słabsze, a czasem mocne. Empatia okazuje się trudna do uchwycenia – podsumowała Doreen Timmers, członkini jury.


Prace zakwalifikowane do wystawy można oglądać w salach Galerii Sztuki w Legnicy. Tradycyjnie organizator prezentuje także prace niezakwalifikowane do wystawy przez jury – te prezentowane są w Holowni (hol Starego Ratusza / Teatr Modrzejewskiej).

W ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO – do 21 lipca – można oglądać także inne wystawy współczesnej sztuki złotniczej:

- Peter Machata „Rozmawiając z Nią”
- Mariko Kusumoto „Eteryczna podróż”
- Instytut Biżuterii na ASP im. W. Strzmińskiego w Łodzi „65”
- Muzeum Szkła i Biżuterii w Jablincu nad Nisou „Komputer i biżuteria”
- Jonatan Poeche „Niuanse”
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „AMBER 2024 > Other Criteria”
- SMCK ON REEL „Biżuteria polityczna”
- Mari Ishikawa „Pożyczona sceneria”
- Wystawa Studentów Pracowni Słowa i Obrazu Wydziału Mediacji Sztuki ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu

 

32. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej EMPATIA
Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
Termin: 27.04.-21.07.2024
Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy

Katalog wystawy do pobrania TUTAJ