Bursztyn i moda towarzyszą Mariuszowi Gliwińskiemu już od ponad 40 lat. W tym czasie stworzył wiele niezapomnianych kolekcji, które swoją premierę miały w czasie pokazów mody. Wiele z nich z pewnością przejdzie do historii współczesnego polskiego bursztynnictwa.

On sam postrzega bursztyn jako zjawisko, które fascynuje tym bardziej, im mniej jest poznane, im bardziej owiane tajemnicą pozostawiającą pole do wyobraźni – zarówno dla niego, jak i dla odbiorcy jego prac. W bursztynie najbardziej fascynuje i inspiruje go nieograniczona różnorodność kształtów uformowanych przez naturę, faktur powierzchni oraz odcieni barwnych bursztynu.

To właśnie sensualny stosunek do bursztynu daje artyście przewagę w wyzwalaniu wyobraźni, szczególnie jeśli jest poparty umiejętnościami warsztatowymi pozwalającymi przekuć rodzące się w głowie pomysły w małe dzieła sztuki – podsumował.


Na wystawie można oglądać prace Mariusza Gliwińskiego powstałe na przestrzeni ostatnich czterech dekad reprezentowane przez m.in. tak charakterystyczne dla jego twórczości kolekcje jak „Color Escapada”, która miała swoją premierę wraz z kolekcją letnich sukienek zaprojektowanych przez Michała Starosta, „JAZZ” inspirowanej muzyką, „Multi” z motywami zaczerpniętymi z historycznych zbroi lamelkowych, „Organic” ze spektakularną kolią w kształcie palmy „przywiezioną” z podroży do Las Vegas czy „Urban” będącą wyrazem zachwytu nad nowoczesną architekturą światowych metropolii. Zdecydowana większość z nich w charakterystycznych dla autora pokaźnych rozmiarów formach, które zwracają uwagę okazałym bursztynem w połączeniu ze srebrem oraz innymi kamieniami kolorowymi, drewnem czy skórą. Kolekcje te doskonale pokazują, co dla autora jest największą inspiracją: moda, sztuka, architektura, podróże.


To było naprawdę ciekawe 40 lat mojego życia. Dzięki mojej największej pasji, jaką jest biżuteria, miałem szczęście zwiedzić kawał świata, poznać wielu interesujących ludzi, odwiedzić liczne znane miejsca – to wszystko stało się moją ogromną inspiracją. A największą nagrodą tych 4 dekad jest zadowolenie odbiorców mojej biżuterii i uczestników pokazów z udziałem mojej biżuterii – podsumował.


„Moda na bursztyn” – retrospektywna wystawa Mariusza Gliwińskiego
09.06 – 02.10.2022
Muzeum Rybołówstwa w Helu