Bursztyn bałtycki daje nieograniczone wręcz możliwości kreacji – dowodzi tego Silvia Bellia, mieszkająca w Niemczech włoska artystka. Jej najnowsze prace – w tym dwie nagrodzone w międzynarodowych konkursach – będzie można oglądać w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników w Gdańsku.

Prace Silvii Bellii odzwierciedlają jej fascynację ludzką naturą, a dokładniej mówiąc, wpływem technologii na człowieka i zmieniające się pod wpływem technologii jego relacje ze światem.


„Od najwcześniejszych narzędzi kamiennych po ogień, od koła po silnik, od elektryczności po telefon, od komputera osobistego po Internet – technologia wpływa na naszą mentalność i zdolności umysłowe, jak również poszerza świat materialny, interakcje ludzkie i przestrzeń fizyczną” – wyjaśnia artystka.


Źródłem inspiracji jest dla niej hybrydowa rzeczywistość, w której żyjemy. Rzeczywistość, w której nasze codzienne doświadczenia są częściowo cyfrowe, a częściowo analogowe. Ten dualizm pokazują jej prace będące efektem połączenia starożytnej sztuki rzeźbienia w kamieniu z nowoczesnym oprogramowaniem do modelowania 3D. Kreowane w cyfrowym świecie prace prezentuje w zmaterializowanej formie w świecie rzeczywistym, nawiązując dialog między tymi dwiema równolegle istniejącymi rzeczywistościami.

Na wystawie w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników Silvia Bellia zaprezentuje swoje najnowsze prace stworzone specjalnie z tej okazji. Zwiedzający będą mieli także okazję przyjrzeć się jej pracom, które zostały docenione w międzynarodowych konkursach organizowanych w Polsce. To wisior, wykonany z bursztynu bałtyckiego, miodu, onyksu i srebra, który otrzymał Nagrodę Główną Amberif Design Award „Uśmiech losu” w 2018 r. oraz brosza „Ciało migdałowate” wykonana ze srebra, stali, PLA w druku 3D, która otrzymała nagrodę MSB w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Still human?” w 2021 r. Nagrodę pod postacią 1 kg bursztynu oraz zaproszenia do zorganizowania wystawy w Galerii MSB.

W ten sposób MSB realizuje jeden ze swoich celów, jakim jest promowanie współczesnego bursztynowego wzornictwa. Swoją przestrzeń wystawienniczą organizacja udostępnia zarówno artystom będącym członkami MSB, jak i twórcom niezależnym z kraju i zagranicy wykorzystującym bursztyn w swoich pracach. Zaproszenia do zorganizowania wystawy otrzymują artyści będący laureatami Nagrody Bursztynowej MSB w następujących konkursach: Joya Barcelona, Legnicki Festiwal SREBRO oraz Amberif Design Award.

Wystawa prac Silvii Belli
Galeria Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników w Gdańsku
27.05-26.08.2022
Wernisaż: 27.05.2022, godz. 18:00