plzh-CNenetdelvltnorues

„To twórca wielokrotnie nagradzany. Jego prace były prezentowane na ponad dwudziestu wystawach grupowych i pokonkursowych, krajowych oraz zagranicznych. W swojej twórczości stosuje głównie bursztyny, a także perły, korale oraz inne naturalne kamienie. Należy do artystów-złotników niezwykle wszechstronnych” – mówi Joanna Grążawska z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Bursztynu oraz kurator wystawy.

Adamski zajmuje się jubilerstwem od ponad 40 lat – swoją przygodę z rzemiosłem zaczynał w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego „Bursztyny” w Gdańsku, od 20 lat prowadzi własną pracownię biżuterii artystycznej Adamski Andrzej Pracownia Jubilerska A2 w Braniewie. Szczególnie upodobał sobie bursztyn – zwłaszcza bryłki o unikalnym kształcie i barwie, które w jego pracach pojawiają się zazwyczaj w naturalnej formie i grają pierwszoplanową rolę.

Jak sam przyznaje, jest to „kamień niezwykle inspirujący, spod uroku którego nie mogę i nie chcę się wyzwolić”. „Zaiskrzyło od pierwszego wejrzenia i… trwa. W tym, co robię, staram się być uczciwy wobec niego i wierny sobie. Dobrze się czuję w jego towarzystwie. Nie da się go poznać do końca, można go poznawać bez końca. A forma, która powstaje z jego udziałem, jest zawsze kompromisem zawartym między nami w trakcie codziennych twórczych dyskusji” – mówi o swojej wielkiej fascynacji. Ta uczciwość względem bursztynu nie pozwala mu poddawać naturalnej bryłki – bo tylko takie mają wstęp do jego pracowni – zbyt wielu zabiegom zmieniającym wygląd. Ze względu na unikatowość kamienia i specjalnie dla niego stworzonej oprawy wszystkie prace powstają w jednym egzemplarzu.

Biżuteria jest tylko jednym z trzech obszarów działalności Andrzeja Adamskiego. Pozostałe to argentaria kościelne oraz przedmioty użytkowe: galanteria biurowa i prezenty okazjonalne, które również zobaczymy na wystawie.


Wystawa „Bursztyn klasycznie”
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
7 września 2018 – 10 marca 2019
 
Więcej informacji: Muzeum Gdańska


Zdjęcia: 
Bransoleta – Spiralnie, A & B. Adamscy, 2018
Broszka – Muzeum Bursztynu w Gdańsku, A. Adamski, 2018
Broszka z cyklu Bursztynowe komnaty, A. Adamski, 2018
Komplet biżuterii inspirowany herbem Gdańska, A & B. Adamscy, 2016
Pierścionek – Dialog, A & B. Adamscy, 2017
Kielich – A & B. Adamscy, 2015-2017