plzh-CNenetdelvltnorues

Współczesna biżuteria z bursztynem, inkluzje i okazałe bryły, szachy i fajki bursztynowe oraz fotografie makroskopowe – to wszystko można oglądać na wystawie „Bursztyn – złoto Północy” w Ośrodku Historii Techniki z Muzeum AGH w Krakowie.

„Szukaliśmy ciekawego tematu, który zainteresowałby przede wszystkim młodzież, która odwiedzi nas podczas Nocy Naukowców: czegoś typowego dla regionu oraz ciekawego. Zainspirowały nas inkluzje w bursztynie, a temat okazał się tak fascynujący, że poszerzyliśmy go o dodatkowe wątki” – mówi Monika Błaszczak, organizatorka wystawy.  

Na wystawie „Bursztyn – złoto Północy” można podziwiać eksponaty z udostępnionych przez właścicieli kolekcji prywatnych: Barbarę Gronuś-Dutko, Jacka Szczerbę, Roberta Girulskiego oraz Marka Sosenki. Oprócz unikatowych brył i inkluzji na wystawie prezentowane są także rzeźbione w bursztynie fajki i szachy, jak również fragment krucyfiksu wykonanego  z bursztynu i datowanego na XV w. Ciekawym uzupełnieniem tej części ekspozycji jest współczesna biżuteria bursztynowa autorstwa Marty Włodarskiej i Eugeniusza Salwierza. „Zależało nam na tym, by pokazać biżuterię inną niż ta, którą można oglądać na przykład na stoiskach w Sukiennicach” – dodaje Monika Błaszczak.

Z okazji Nocy Naukowców 27 września Jerzy Dutko będzie prowadził pokaz obróbki bursztynu dawnymi metodami.

Bursztyn – złoto Północy
AGH Kraków
24.09 – 04.10.2013
czynna codziennie w godz. 8-15