plzh-CNenetdelvltnorues

LIS2 to grupa projektowa stworzona w 2007 roku przez Anetę Lis-Marcinkiewicz i Adrianę Lisowską – absolwentki ASP w Łodzi. Obie zajmują się sztuką i projektowaniem, obie chętnie sięgają po bursztyn, odkrywając go dla nowoczesnego designu.

Grupa LIS2 inicjuje dialog pomiędzy widzem a sztuką współczesną. Do ich najciekawszych dokonań należą cykl wystaw i warsztatów artystycznych w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu oraz cykliczna Zabawa Towarzysko-Twórcza Obiekt W. Umożliwiają one bezpośrednią interakcję pomiędzy samymi artystami, jak również artystami i publicznością. Grupa LIS2 współpracuje z projektantami mody, tworząc także biżuterię użytkową i eksperymentalną, gdzie wyrażenie idei jest równie istotne co dobrze zaprojektowana forma.

Obie chętnie sięgają po bursztyn. Kamień ten interesuje je jako zjawisko postrzegane przez pryzmat bogatej i głęboko zakorzenionej w kulturze tradycji i jej dewaluacji wskutek sprowadzenia go do statusu „pamiątki znad morza”, jak również poprzez obecne działania artystów i projektantów zdążające do odświeżenia i ponownego odkrycia bursztynu dla nowoczesnego designu. „To daje szerokie pole do reinterpretacji i dekonstrukcji znaczeń. Dla nas praca z bursztynem stała się dialogiem pomiędzy tradycją, a nowoczesnością” – przyznają. Adrianna Lisowska i Aneta Lis-Marcinkiewicz łączyły już w swoich projektach bursztyn z nowymi, często niebiżuteryjnymi materiałami, co dawało zaskakujący efekt. Poddawały go wielu drastycznym obróbkom – malowały, mieliły, zalewały żywicą, sklejały, czyniły elementem fotografii i grafik. Są przekonane, że bursztyn, nie tracąc swoich indywidualnych cech, wciąż prowokuje do eksperymentów. 

Aneta Lis-Marcinkiewicz

Mieszka i pracuje w Opolu. Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Biżuterii, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Kuratorka wystaw i autorka tekstów krytycznych. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Wielokrotna uczestniczka i laureatka Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej w Legnicy. Wybrane wystawy: Czas srebra i bursztynu, Wuppertal, Niemcy, 2008; Złote kreacje - 50-lecie sztuki projektowania w ASP w Łodzi, 2009; Imatra Art KORU3 Museum, Imatra, Finlandia, 2009; Galeria Młodych Talentów, Łódź, 2007; 15. MKSZ SKANDAL – Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy, 2006; Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi 2007; Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, 2005; XXI Konkurs im. Wł, Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi - nominacja do Nagrody Rektora, Łódź, 2004. 

Adrianna Lisowska

Mieszka i pracuje w Gdyni. Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2004). Zajmuje się rzeźbą, fotografią i biżuterią eksperymentalną. Uczestniczka kilkunastu wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą, m.in. w Pradze (Czechy), Bratysławie (Słowacja), Lipsku, Wuppertalu (Niemcy), Florencji, Dicomano (Włochy), Budapeszcie (Węgry). Między innymi: Czas srebra i bursztynu, Galeria Sztuki w Legnicy; Muzeum Bursztynu w Gdańsku, 2009; Wuppertal, Niemcy, 2008;  Grand Prix podczas Targów Amberif 2001 i 2004 w Gdańsku, Nagroda Polskiego Jubilera w 16. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej PIĘKNO ABSOLUTNE, Galeria Sztuki, Legnica, 2007 oraz Nagroda Bursztynowa w konkursie Amberif Design Award 2009.