plzh-CNenetdelvltnorues

Od piątku 9 września Danuta Czapnik będzie prezentować swoje obrazy i biżuterię w galerii sztuki Glaza Expo Design w Gdańsku, której motywem przewodnim jest przemijanie.

"Jestem zafascynowana starociami, co i rusz wykorzystuję je w kolejnych kolekcjach. Tym razem wykorzystałam stare cyferblaty i guziki" - mówi Danuta Czapnik. W starych tarczach najbardziej zafascynowały ją oznaki czasu: wypukłe elementy są częściowo wytarte, co "zmienia perspektywę, z jakiej na nie patrzymy". Przy dokładniejszej obserwacji zauważymy, że widnieją na nich nazwy marek: Ruhla czy Vostock, co czyni je jeszcze bardziej interesującymi, bogatszymi w historię. Podobno są wsród nich także tarcze pochodzące jeszcze z XIX w.!

Kolejny przedmiot zainteresowania projektantki to guziki, które pragnie mocniej wyeksponować, by w ten sposób ocalić od zapomnienia ich historię. W najnowszej kolekcji zostały wykorzystane guziki z mundurów wojskowych, m.in. piłsudczyków i armii napoleońskiej, oraz historycznych damskich strojów. Dopełnieniem wystawy są obrazy, do których malowania Danuta Czapnik wraca po przerwie.

Danuta Czapnik
jest z wykształcenia malarką – uczyła się w pracowni Kazimierza Ostrowskiego i prof. Stefana Gierowskiego. Biżuterię zaczęła wykonywać w 1984 r. razem z mężem – ich początkowe projekty były na prostych, geometrycznych formach. Od dłuższego czasu głównym materiałem, którego używa w pracach złotniczych, jest bursztyn oprawiony w srebro, w połączeniu z innymi kamieniami naturalnymi lub syntetycznymi. Tworzy kolekcje o różnym charakterze: ascetyczne, graficzne formy satynowanej blachy z geometrycznymi bryłami bursztynu, jak i pełne koloru, łączące różne kamienie i materiały. Zajmuje się też rysunkiem i malarstwem. Jej prace można spotkać w wielu galeriach świata.

Glaza Expo Design, ul. Długi Targ 20/21, wernisaż: 9 września godz. 19. Impreza towarzysząca targom bursztynu Ambermart (8-10 września).


Polecamy: 


Danka Czapnik: W poszukiwaniu korzeni biżuterii
Projektuję to, co mnie samej się podoba – rozmowa z Danutą Czapnik
Danuta Czapnik: Bursztyn, kryształy i... pawie pióra
Twórczość jest balansowaniem na linie – rozmowa z Danutą Czapnik