plzh-CNenetdelvltnorues
Mariusz Gliwiński: srebro, płytki od komputera i bursztyn

Korki od wina, kapsle od piwa, płytki od komputerów, karty wstępu do ekskluzywnych klubów, drewno i papier – na wystawie „RE-CYKLE” w Legnicy Mariusz Gliwiński udowodni, że nawet z odpadów da się zrobić ciekawą biżuterię.

„RE-CYKLE” to zestaw prac pochodzących z różnych okresów twórczości Mariusza Gliwińskiego. „Stale wracam do materiałów, które są dla mnie atrakcyjne, interpretując i wykorzystując je na nowo” – wyjaśnił autor.  Oprócz całkiem nowych pomysłów, na wystawie zobaczymy także prace sprzed kilku lat, a właściwie ich elementy, w całkiem nowej odsłonie. Będą to w przeważającej części przedmioty użytkowe wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. „Tanie, a nawet zużyte materiały wcale nie muszą ginąć na śmietniku, można je przetworzyć na wiele sposobów – jednym z nich jest biżuteria” – twierdzi Mariusz Gliwiński.

Od nieuchronnego końca na śmietniku projektant uratował m.in. korki od wina („pozłocone lub posrebrzone wyglądają świetnie”) i szampana („nasadziłem na korek główkę lalki Barbie i nazwałem ‘kac blondynki’”). Biżuterię wykonuje także z kapsli od butelek z piwem: „Początkowo chciałem ‘złamać’ moją kolekcję lemelkową, którą prezentowałem na Warsaw Fashion Street 2009, i szukałem materiału nieco żartobliwego. O dziwo, dobrze się przyjął – wspólnie z portalem Sophisti.pl zorganizowaliśmy nawet konkurs na biżuterię z kapsli.”  W najnowszej pracy kapsle zastępują cztery twarze pogańskiego bożka Światowida wyrzeźbionego w drewnie i pozłoconego: „W ten sposób powstał bożek piwny, który zawładnął umysłami jak Polska długa i szeroka”.

Materiałem na co dzień wykorzystywanym w pracowni Mariusza Gliwińskiego jest bursztyn – nie zabraknie go także na tej wystawie. Znajdziemy tam charakterystyczną dla autora biżuterię z płytek od komputerów oraz bursztynowe kosteczki – w nowej interpretacji.

Mariusz Gliwiński w swojej pracy często sięga po materiały pochodzące z recyklingu. Dzięki temu przedmioty takie jak zużyte płytki z komputerów, kapsle od piwa czy korki od szampana nabierają nowego znaczenia estetycznego i użytkowego. Skontrastowanie nikomu niepotrzebnych już przedmiotów z innymi szlachetnymi  materiałami (srebro i złoto) nadaje kolekcji charakterystycznej elegancji.

Galeria Satyrykon, Legnica, Rynek 36
8.05-12.06.2011, wt-niedz. godz. 11-18