plzh-CNenetdelvltnorues
Wystawa bursztynowych prac studentów interpretujących trendy

Targi Amberif były miejscem premiery „Księgi Trendów 2011+” oraz wernisażu wystawy prac studentów gdańskiej ASP stanowiących ilustrację pięciu głównych trendów opisanych w tej publikacji.

„Księga Trendów 2011+” powstała w oparciu o doświadczenia, jakie Sławomir Fijałkowski – znany projektant współpracujący m.in. z firmą S&A, kierujący Pracownią Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii na Wydziale Wzornictwa ASP w Gdańsku – zebrał na ubiegłorocznych europejskich imprezach: Amberif (Gdańsk), Legnicki Festiwal Srebra (Legnica), London Design Festival (Londyn), Baselworld (Bazylea), Tendence (Frankfurt/M.), Łódź Design Festival (Łódź), Salone Internationale del Mobile (Mediolan), Premiere Vision (Paryż) oraz tegorocznej Vicenzaoro First (Vicenza). Na ponad dwustu stronach, opatrzonych komentarzem w języku polskim i angielskim, katalog przynosi nie tylko wiedzę o przewidywanych trendach we wzornictwie, designie i sztuce jubilerskiej, ale i inspiracje dla projektantów i firm, zwłaszcza jubilerskich i bursztynniczych. „Zależało nam na pokazaniu bursztynu w szerszym kontekście. Uznaliśmy, że jego wyjątkowość widać dopiero w konfrontacji z aktualnymi osiągnięciami wzorniczymi na świecie. Właśnie dlatego został przedstawiony nie jako część wyizolowana z całości, ale część światowego dziedzictwa w dziedzinie wzornictwa” – powiedział autor.

Sławomir Fijałkowski wyodrębnił pięć wiodących trendów: RE:interpretations, Story Telling, Inspired by Nature, City Guide i Artvertising. Stały się one inspiracją dla studentów Pracowni Projektowania Biżuterii i Wzornictwa ASP w Gdańsku, którzy w pięciu trójmiejskich firmach: Art7, S&A, Bibus Menos, Jubilex i Amberstyl wykonali prototypy. „Nasi studenci nie boją się poszukiwać, dzięki czemu powstają wspaniałe, inspirujące projekty” – podsumował dokonania wychowanków ASP prorektor ds. kształcenia i rozwoju dr hab. Marek Adamczewski. I dodał: „Pora, by siła Gdańska, która jest w bursztynie, objawiła się również w projektowaniu. Liczymy na bliższą współpracę z miastem.”

Na wystawie towarzyszącej publikacji zostało zaprezentowanych 40 prac, pokazujących nowoczesne myślenie o bursztynie, nowatorskie, ale i interpretujące na nowo tradycję, z jednej strony wykorzystujące współczesne rozwiązania techniczne, z drugiej pozostające w zgodzie z naturą kamienia. Po premierze na Amberifie prace te będzie można oglądać m.in. w Gdańsku na Targach Wyposażenia Wnętrz, Wzornictwa & Sztuki Użytkowej ABOUT DESIGN (25-27.03.11) oraz podczas Bursztynowego Tygodnia (maj 2011). Kolejne przystanki wystawy to Muzeum Zamkowe w Malborku oraz targi Złoto Srebro Czas w Warszawie.

„Publikacja ta dowodzi, że jesteśmy obecni w świecie biznesu jubilerskiego. Pamiętajmy jednak, że nasza pozycja lidera w dziedzinie obróbki, projektowania i handlu nie jest nam dana raz na zawsze. Świat zmierza szybkim krokiem do przodu – nic tak nie wzmocni naszej branży i jej pozycji w świecie, jak edukacja. ‘Księga Trendów’ znakomicie wpisuje się w tę formułę edukacyjną – podsumował Zbigniew Strzelczyk, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, partnera projektu. Złożył on także podziękowania dla Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku za inicjatywę i wsparcie projektu.

„Księga Trendów 2011+” wydana została przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta. Partnerami są Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu. Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym projektu.

Wcześniejsze wiadomości na ten temat:
Księga Trendów 2011+