plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Danuty Czapnik z wystawy "Designed in Poland"

Po udanej premierze w Lipsku wystawa polskich produktów i nowoczesnego wzornictwa przemysłowego „Designed in Poland” zawita do Wiednia, gdzie będzie można ją oglądać w MuseumsQuartier w dniach 12-15 grudnia br. Wernisaż uświetni pokaz kolekcji mody zaprojektowanej przez Michała Starosta „Zaklęta w piękno” połączony z prezentacją kolekcji biżuterii srebrnej z kryształami Swarovskiego autorstwa Jacka Ostrowskiego.

„Polska sztuka użytkowa reprezentuje dzisiaj nie tylko uniwersalne wartości estetyczne, ale równolegle staje się wyrazicielką symboliki, tradycji i cech narodowych, które określają polską tożsamość. Może się ona przyczyniać do identyfikacji produktów z krajem pochodzenia i dzięki temu pozytywnie wpływać na wymianę handlową. W tym sensie może być także rozumiana jako most łączący nie tylko szeroko pojęty przemysł z odbiorcą ostatecznym, ale także różne nacje” – napisał we wstępie do katalogu do wystawy prezes PAIiIZ-u Sławomir Majman.    

Wystawa ta, podobnie jak i jej edycje z lat ubiegłych, prezentuje spektrum dokonań polskich projektantów w różnych dziedzinach przemysłu. Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się przedmioty wyposażenia wnętrz, szkło artystyczne i użytkowe, porcelana, biżuteria, rowery i zabawki. Charakteryzuje je nie tylko wysoka jakość wykonania, ale również ciekawe, nowoczesne wzornictwo. Znaczną jej część stanowi biżuteria – głównie bursztynowa jako najbardziej charakterystyczna dla Polski – takich autorów i firm jak m.in.: Jacek Ostrowski, Dorota Kos, Danuta Czapnik, Paulina Binek, Ewa Rudowska, Mariusz Gliwiński, Magdalena i Tomasz Stajszczakowie, Eva Stone, S&A, Art7. Dokonania artystyczne projektantów podkreślają prace zgłoszone do ubiegłorocznego konkursu „Chopin – kształt muzyki” ogłoszonego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Ekspozycja ma zwrócić uwagę na szczególne cechy polskiej sztuki użytkowej i zachęcić austriackich konsumentów do sięgania po polskie produkty. Zwiedzający otrzymają ilustrowany katalog zawierający informacje o twórcach i producentach, mogą również wziąć udział w konkursie na najlepszy produkt wystawy „Designed in Poland”. Jej organizatorami są Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wiedniu.

Premiera tegorocznej edycji wystawy „Designed in Poland” odbyła się w Bauwens-Haus w Lipsku w dniach 2-7 grudnia i została zorganizowana przez PAIiIZ we współpracy z Instytutem Polskim w Lipsku. Tamtejsza publiczność za najlepszy produkt prezentowany na wystawie uznała „Naszyjnik – drut srebrny” Magdaleny Kieruzel z ASP w Łodzi. Na drugim miejscu uplasował się zestaw porcelany „Maki” Agaty Bąceli-Matuszyńskiej z Galerii Abonda w Warszawie.

Jak powiedziała Bursztynowemu Portalowi amber.com.pl koordynatorka wystawy Maria Kowalska z PAIiIZ-u, w przyszłym roku z okazji przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej planowane jest pokazanie tej wystawy w kilku dużych miastach w Europie.