plzh-CNenetdelvltnorues
Uroczyste otwarcie wystawy "Gdańsk - Światową Stolicą Bursztynu" w Senacie

Tak, używając języka biznesu, określił „nasz skarb narodowy” prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas uroczystego otwarcia wystawy „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”, którą od wczoraj przez dwa tygodnie można oglądać w Senacie w Warszawie.  

„Wystawa prezentuje wyroby bursztynowe z Gdańska, zarówno te, które zostały wytworzone 300 lat temu i znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Bursztynu, jak te autorstwa współczesnych polskich twórców” – powiedział Paweł Adamowicz. I dodał: „Inni chwalą się diamentami, my chwalmy się polskim bursztynem.” Prezydent Gdańska zachęcał także, by oficjalne prezenty z Polski były właśnie bursztynowe, ponieważ to „odróżnia nas od innych krajów”. „W ten sposób wzmacniamy nasze konkurencyjne przewagi – a bursztyn zdecydowanie jest naszą konkurencyjną przewagą” – podkreślił. Było to nawiązanie do wcześniejszej wypowiedzi marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, który powiedział, że w zagraniczne delegacje zabiera bursztynowe prezenty.

Swoje zamiłowanie do bursztynu deklarowała także Ambasador Bursztynu Monika Richardson, specjalnie na tę okazję ubrana w bursztynowy amulet solarny. Nawiązując do swoich dotychczasowych kilkumiesięcznych doświadczeń na tym honorowym stanowisku oraz podróży bursztynowym szlakiem z Rzymu do Gdańska, powiedziała: „Im więcej dowiaduję się o bursztynie, tym bardziej przekonuję się, że słusznie jest nazywany ‘polskim złotem’. Gdańsk jest z całą pewnością Światową Stolicą Bursztynu – nie tylko ze względu na wyroby, które można zobaczyć na wystawie, ale także dlatego, że wzornictwo pomorskich twórców jest najlepsze na świecie”.

Na wystawie „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” można oglądać fotogramy cennych obiektów z bursztynem, zarówno naturalnych brył i inkluzji, jak i ozdób oraz sztuki użytkowej. Współczesne przykłady obróbki tego wyjątkowego kamienia zostały pokazane na wystawie towarzyszącej „Nasz bursztyn”, na którą składają się dokonania artystów plastyków zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych. „Prace te są efektem autorskiego traktowania bursztynu i mają pewną niepowtarzalną cechę – są unikatowe, tak samo jak każdy kawałek bursztynu, który musi być potraktowany indywidualnie: inaczej oprawiony i inaczej wyeksponowany” – podsumował wiceprezes STFZ Tomasz Stajszczak.

Ekspozycję sławiącą Gdańsk jako Światową Stolicę Bursztynu oraz dokonania polskich twórców można oglądać w Senacie do 9 grudnia. Została ona zorganizowana w Senacie z okazji przypadającego w tym roku 20-lecia samorządności. „Jubileusz ten stał się dla różnych miast okazją do prezentacji swoich osiągnięć. Zależało nam, by Gdańsk pokazać przez pryzmat bursztynu, podkreślając w ten sposób jego wiodącą rolę w dziedzinie obróbki tego kojarzonego z Polską i Pomorzem kamienia” – powiedział portalowi amber.com.pl dyrektor Związku Miast i Gmin Morskich Grzegorz Walczukiewicz.

Polecamy:
Bursztyn w Senacie RP