plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Magdaleny i Tomasza Stajszczaków z wystawy "Nasz bursztyn"

24 listopada w samo południe w Senacie RP w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”. „Rzadko mamy okazję prezentować bursztyn w tak prestiżowym miejscu” – podkreślił Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu w Gdańsku.

Senatorowie i zaproszeni goście zobaczą na kilkudziesięciu fotogramach zbiory Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz biżuterię i naturalne okazy bursztynu z kolekcji gdańskich bursztynników. Będą to m.in. odmiany barwne, naturalne formy, bryły, inkluzje, obiekty archeologiczne i pochodzące z XIX i XX wieku, jak również przykłady sztuki ludowej oraz prace znanych mistrzów współczesnej sztuki bursztynniczej: Mariusza Drapikowskiego, Lucjana Myrty i Bogdana Mirowskiego. Walory „słonecznego kamienia” we współczesnej sztuce użytkowej dodatkowo zaprezentowane zostaną na fotografiach obiektów użytkowych i biżuteryjnych gdańskich twórców oraz biżuterii artystów polskich i zagranicznych.

Fotogramom będzie towarzyszyła wystawa „Nasz bursztyn”, na którą składa się biżuteria oraz przedmioty użytkowe wykonane przez członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Pokazuje ona bardzo różnorodne podejście do tego kamienia oraz bogactwo możliwości, jakie jego użycie ze sobą niesie.

W uroczystości otwarcia wystawy oprócz senatorów wezmą udział także Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Ambasadorki Bursztynu: Monika Richardson i Lidia Popiel oraz zaproszeni goście. W senacie RP będzie można ją oglądać przez dwa tygodnie.

Organizatorami ekspozycji są Związek Miast i Gmin Morskich, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Gdański Bursztynowy Performens Historyczne Miasta Gdańska Oddział Muzeum Bursztynu oraz Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu. Dotychczas była ona prezentowana w Bremie, Kaliszu, Gdańsku, Warszawie, Nicei i Bron/Lyon.