plzh-CNenetdelvltnorues
W ostatni piątek w galerii Ambermoda odbył się huczny wernisaż wystawy "Sopocki słowik i inni" Bogdana Mirowskiego. Znany polski projektant i rzeźbiarz zaprezentował kilkanaście obiektów, rzeźb, obrazów i projektów biżuterii, wykonanych ze srebra, złota i bursztynu, oraz innych elementów, takich jak masa perłowa, drewno i kamienie jubilerskie.

Wszystkie eksponaty pokazywane na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnych, także ekspozycja w galerii Ambermoda jest jedną z niewielu okazji do zapoznania się z nimi. Wśród eksponatów największe emocje wzbudziła oczywiście grupa statuetek słowików (główna nagroda Sopockiego Festiwalu Piosenki), które już od 15 lat projektuje i wykonuje Bogdan Mirowski. Słowiki prezentowane na wernisażu trafiły już w sobotę do rąk tegorocznych laureatów Sopot Festival.
Kolejnym eksponatem, który budził spore emocje, była wykonana ze srebra realistyczna rzeźba chłopca-golfisty. Tuż po wernisażu została ona odwieziona specjalnym transportem z powrotem do właściciela, który podobno nigdy się z nią nie rozstaje.

Bardzo ciekawe były również przestrzenne obrazy-miniatury, całe misternie wykonane w nieodgadniony sposób z cienkiej srebrnej blachy, z wielką dbałością o detale a równocześnie niepozbawione specyficznego klimatu. Każda z postaci wykreowanych przez Bogdana Mirowskiego ma swój oryginalny charakter i niepowtarzalne, często groteskowe rysy. Na wystawie artysta zaprezentował kilka figur (Cyklista, Arlekin, Ślimak), z których każda niesie w sobie inne emocje – niektóre budzą śmiech, niektóre rozczulenie, a inne przerażenie. W pracach Bogdana Mirowskiego widać inspirację malarstwem Hieronima Boscha, niektóre z form technicznie nawiązują do współczesnego rzeźbiarstwa amerykańskiego. Charakter prac artysty jest tak zróżnicowany, że trudno go jednoznacznie określić – i to właśnie powoduje, że obcowanie z nimi jest tak ekscytujące.

Otwarciu wystawy towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. degustacja wina (dzięki uprzejmości firmy Millesime Jacek Wysokiński) i tortu (sponsorowanego przez znaną sopocką cukiernię Milano). Wykwintny catering zapewniła sąsiadująca z galerią restauracja Petit Paris Philippa Abrahama. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert gitarowy Magdaleny Gliwińskiej, studentki Konserwatorium w Granadzie. Na chodniku przed galerią rozłożono już tradycyjnie czerwony dywan, którym przeszli m. in. Irena Santor i Wojtek Staroniewicz. Wernisaż uświetnili swą obecnością także przedstawiciele władz: marszałek Jan Kozłowski (patron honorowy), prezydent i wiceprezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz Wojciech Fułek (patroni honorowi i sponsorzy). Nie zabrakło przedstawicieli targów gdańskich (MTG jest obok portalu amber.com.pl patronem medialnym wystawy) oraz firmy Hestia (która jest również sponsorem wystawy), a także Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (patron honorowy wystawy).
Można powiedzieć, że na otwarciu wystawy spotkał się też niemal cały Sopot – właściciele klubów, galerii i restauracji, artyści, muzycy, golfiści... Przybyło tak wielu gości, że nie sposób było pomieścić się wewnątrz galerii – tłum "wylewał się" aż na ulicę, a atmosfera była tak pozytywna, że galeria pozostała otwarta do późnych godzin nocnych. Wystawa potrwa do 10 września i zostanie zamknięta uroczystym finisażem wpisanym na listę wydarzeń towarzyszących targom Ambermart (czwartek, 10.09.2009 o godz. 19:30). Zapraszamy!


Zdjęcia: (na górze od lewej) Bogdan Mirowski, Jan Kozłowski i Mariusz Gliwiński.
Tekst i zdjęcia: Galeria Ambermoda