Galeria f150 zaprasza na retrospektywną wystawę uznanego projektanta biżuterii i form użytkowych Jacka Byczewskiego zatytułowaną JB+AG+AU+PT+STAL, której wernisaż rozpocznie się w podwarszawskim Konstancinie 28 maja br. o godz. 18.00.

Wystawa w Galerii f150 będzie pierwszą tak dużą wystawą Jacka Byczewskiego w Warszawie. Ten uznany projektant biżuterii i form użytkowych jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Rzeźby. Zajmuje się projektowaniem biżuterii komercyjnej ze złota, platyny i stali szlachetnej, jak i unikatowej. Obiekty zawsze go pociągały – do jego najsłynniejszych prac można z pewnością zaliczyć srebra stołowe: słynne już solniczki i pieprzniczki czy wyjątkową w formie mobilną paterę ze srebra.

Twórca ten jest także autorem wielu nowych, interesujących rozwiązań, które z czasem stały się rozpoznawalnymi cechami wyróżniającymi jego prace. Chętnie eksperymentuje z materiałami i formami, poszukuje niekonwencjonalnych rozwiązań i łamie kanony. Bawi się zarówno kamieniami – zamyka je w specjalnych klatkach o wyszukanych formach, gdzie mogą się poruszać, lub ustawia je pionowo, jak i materiałami – jego biżuteria z platyny wygląda całkiem zwyczajnie mimo użycia tak drogiego materiału. Łamie także stereotypy związane z formą i treścią – szczególnie dobrze widać to na przykładzie jego dawniejszej kolekcji „Zrób to sam”, w której „odpady produkcyjne” wykorzystuje w broszkach.

W swych pracach projektant chętnie stosuje także bursztyn, zazwyczaj w jego – jak sam to nazywa – nieskażonej formie: "Nieufnie podchodzę do wszelkiego rodzaju operacji poprawiania bursztynu. Dlatego najchętniej używam bursztynowych kropli, czyli formy stworzonej i obrobionej przez naturę." Ale i w tę formę Jacek Byczewski stara się nie ingerować: co najwyżej je przewierca lub tworzy do nich skromną oprawę, podkreślając w ten sposób urok kamienia.

Prace Jacka Byczewskiego znajdują się w zbiorach wielu muzeów i prywatnych kolekcji. Na swoim koncie ma ponad 100 wystaw w kraju i zagranicą, był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w licznych konkursach sztuki złotniczej. Jest on członkiem istniejącej od 1975 roku grupy UFO oraz powołanej do życia w 1980 r. Grupy Muzeum, jak również aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Organizował wiele wystaw i konkursów twórczości złotniczej, wielokrotnie uczestniczył w pracach jury. Od roku 1987 pełni funkcję oficjalnego eksperta przy Ministerstwie Kultury i Sztuki w dziedzinie sztuki użytkowej – twórczości złotniczej. Od roku 1995 jest Przewodniczącym Rady Artystycznej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Galeria f150

Istnieje od ubiegłego roku w Konstancinie. Jej pomysłodawcami są Alicja i Jakub Wyganowscy, znani projektanci biżuterii. Na powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych prezentowane są prace współczesnych polskich artystów. Ambicją właścicieli jest prezentacja nie tyko biżuterii (wystawa stała), ale także malarstwa, grafiki, rzeźby, ceramiki, szkła i fotografii (wystawy czasowe). Program galerii obejmie również cykliczne spotkania promocyjne, warsztaty, aukcje oraz wydarzenia towarzyszące wystawom.

Więcej informacji:

www.wyganowski.com
www.f150.pl