plzh-CNenetdelvltnorues
Dorry Hsy - praca zgłoszona na konkurs BUNT

34. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do końca czerwca br. Kulminacja festiwalowych wydarzeń została zaplanowana na 17-19 maja. Wtedy też poznamy laureatów międzynarodowego konkursu BUNT. Jakie jeszcze artystyczne atrakcje przewidziano w programie?

W ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO co roku wiosną odbywa się kilkanaście wystaw i innych wydarzeń towarzyszących. Wiodącym wydarzeniem SREBRA jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, co roku opatrzony innym tytułem, oraz cykle wystawiennicze: Srebrne Szkoły, Sylwetki Twórców, Debiuty, Holownia. Podczas kulminacji festiwalu w majowy weekend odbywają się także happeningi i plenerowe akcje plastyczne, warsztaty, spotkania z artystami, pokazy i projekcje, koncerty, a także sesja naukowa z cyklu Granice sztuki globalnej.

B
UNT…

22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej odbywa się w tym roku pod hasłem BUNT i odnosi się do nerwowych nastrojów społecznych, podkręcanych obrazami kryzysów gospodarczych, krachów giełdowych, deficytów budżetowych i rosnącego bezrobocia. Organizatorzy konkursu zwracają się do artystów z pytaniem, na które odpowiedzieć ma przygotowany przez nich obiekt: „Czy standardowy zestaw haseł wypisywanych na transparentach, t-shirtach i wlepkach może być uzupełniony bardziej wyrafinowanym przekazem? Czy projektanci biżuterii potrafią zademonstrować własne zdanie i włączyć się do dyskusji na pozaestetyczne tematy?”. Najlepsze złotnicze „riposty” oglądać będziemy na wystawie BUNT, do której zgłosiło się ponad 300 artystów z 43 krajów. Laureatów poznamy podczas „srebrnej” kulminacji (17-19 maja br.).

…i inne wystawy

Poza wiodącą wystawą pokonkursową organizatorzy LFS zafundują publiczności 16 innych wystaw sztuki złotniczej oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Prócz plejady polskich artystów złotników, którzy zaprezentują się w pokazach indywidualnych i grupowych, Galeria gościć będzie wielu twórców z zagranicy, głównie Europy.

Z polskich prezentacji warto wymienić wystawy indywidualne z cyklu Sylwetki Twórców, przybliżające dorobek wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa. Tym razem będą to dwa duety: B² (inspirowane kwadratową broszką prace Agnieszki Bruzdy i Jana Suchodolskiego) oraz Bez dekoracji (Anety Lis-Marcinkiewicz i Adriany Lisowskiej, działających jako grupa LIS2). Poza cyklem znajdą się następujące ekspozycje: sopockiej „retromaniaczki” Doroty Gulbierz, kwartetu AU+ (absolwenci Katedry Biżuterii łódzkiej ASP: Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski i Michał Wysocki z pokazem pt. Pink Pig In Ink). Tegoroczny Debiut należy do Moniki Miodek, także absolwentki łódzkiej ASP.  

Grupowe wystawy to dwa potwierdzone kilkuletnią tradycją konkursy biżuterii artystycznej: Amberif Design Award 2013 (prace zakwalifikowane do międzynarodowego konkursu na projektu biżuterii z bursztynem, organizowanego przez Międzynarodowe Targi Gdańskie i towarzyszącego Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Szlachetnych AMBERIF w Gdańsku) oraz Prezentacje 2012 (prace zakwalifikowane do wystawy Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2012, który towarzyszy stołecznym Targom Złoto Srebro Czas).

SREBRO 2013 to także szereg znakomitych wystaw spoza granic Polski. W cyklu Sylwetki Twórców zobaczymy: Ulricha Reithofera (10 lat MijnLuxus. Gdy głowa współpracuje z ciałem i duszą) – holenderskiego artystę, absolwenta Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Trewirze (Niemcy) oraz retrospektywę Philipa Sajeta (Piękno jest najważniejsze) – znanego holenderskiego artysty złotnika i wykładowcy, absolwenta amsterdamskiej Rietveld Akademie. Cykl Srebrne Szkoły, prezentujący europejskie wyższe szkoły złotnicze, obejmie ekspozycje: Insitute of Art and Design, University of West Bohemia (Pilzno, Czechy) oraz Alchimia Contemporary Jewellery (Florencja, Włochy).

Oprócz stałych cykli zobaczymy kilka zbiorowych projektów z różnych krajów. Prince of Charming i Palace of Happiness to wystawa odwołująca się do idei miłości romantycznej, a jej autorki to: Tabea Reulecke (Niemcy), Maarja Niinemagi (Estonia) i Teresa Lane (Austria). Projekt Skamieniałe łzy to pokaz prac bursztynowych, którego kuratorami są: Wim Vandekerckhove – właściciel galerii Villa De Bondt w Gandawie (Belgia) oraz Sławomir Fijałkowski – prof. ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii. Ponownie ujrzymy w Legnicy prace przewrotnego niemieckiego duetu Bastard Collection (Ingrid Römmich i Veronika Schmidt), który ma za sobą zwycięstwo w Legnicy (w zeszłorocznym Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej RYTUAŁ) i który wyróżnia się bardzo nowatorskim podejściem do definicji biżuterii. Tym razem Bastard Collection pokaże wystawę, która jest wynikiem artystycznego połączenia przeciwieństw, rzeczy na pozór nie pasujących do siebie, jak przepych i skromność, nowoczesność i dekadencja.

Do Legnicy zawitają także dwie wystawy konkursowe. Pierwsza to SCHMUCK – najstarszy w Europie przegląd współczesnej biżuterii, którego organizatorem jest Izba Handlowa Monachium. Na tegoroczną edycję nadesłano 700 zgłoszeń z 35 krajów. Wyboru dokonał wyborny szwajcarski złotnik Bernhard Schobinger. Druga to włoska Preziosa Young 2013 – 5. edycja międzynarodowej wystawy młodych projektantów biżuterii, organizowana przez florencką uczelnię złotniczą Le Arti Orafe.

W Holowni oglądać można prace nadesłane z całego świata na 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT, ale niezakwalifikowane do wystawy głównej, co daje możliwość skonfrontowania decyzji jury z własnymi opiniami. Wstęp na wszystkie wystawy wolny!

Oprócz kilkunastu wernisaży w Legnicy w majowy weekend (17-18) odbędą się również spotkania,  pokazy i happeningi, koncert, projekcje filmów pt. Revolt i wystawa fotografii pod tym samym hasłem oraz seminarium. Nie zabraknie gości z kraju i zagranicy. Z pewnością będą wśród nich przedstawiciele najważniejszych polskich ośrodków kształcących i skupiających artystów złotników (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Kraków) oraz wielu twórców, pedagogów i teoretyków z Europy i świata.

Legnicki Festiwal SREBRO to jedna z wiodących imprez poświęconych współczesnej biżuterii artystycznej. Ponad trzydziestoletnia tradycja, szeroki zasięg, rozmach organizacyjny oraz poziom artystyczny odpowiedzialne są za wysoki prestiż festiwalu w Europie. Organizatorem LFS jest legnicka Galeria Sztuki, której „srebrna” specjalizacja wynika z gospodarczo-geograficznych i kulturowych cech regionu (bogactwo złóż złota, srebra i miedzi, przemysł hutniczy i jego mecenat).   

Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem konkursu i festiwalu.

Szczegółowy program kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO na stronie www.silver.legnica.pl