plzh-CNenetdelvltnorues

”W ten wyjątkowy wieczór galerie na ulicy Mariackiej pokażą się nam od zupełnie innej strony” – tak w dość tajemniczy sposób wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i komisarz targów Ambermart Ewa Rachoń zachęca do odkrywania 11 września w Gdańsku „Tajemnic ulicy Mariackiej”.

„Poznamy zainteresowania osób, które na co dzień tu pracują” – wyjaśniła Ewa Rachoń. I dodała, że w zdecydowanej większości przypadków to właściciele galerii sami wykazali inicjatywę. Specjalnie z myślą o odwiedzających ich tego wieczora gościach przygotowali m.in. wystawę malarstwa Jana Miśka, rysunku Zbigniewa Jujki, grafiki Cezarego Paszkowskiego i Tadeusza Ramika, fotografii bursztynu Ewy Magnuckiej. Usłyszymy koncert na harfę i flet w wykonaniu Anny Faber i Luizy Figiel, mazurek Chopina na akordeonie w interpretacji Pawła Zagańczyka oraz jazzu „malowanego gitarą i głosem” Leszka Dranickiego.

Kolejne atrakcje to wystawa prac artystów malarzy tworzących obecnie i w przeszłości w pracowniach zlokalizowanych przy ulicy Mariackiej, m.in. Magdaleny Heyda-Usarewicz, Romana Usarewicza i Tadeusza Filipajtisa. Prawdziwą gratką będzie z pewnością wystawa prac zmarłego w ubiegłym roku malarza i scenografa Mariana Kołodzieja ze zbiorów prywatnych Haliny Słojewskiej oraz spotkanie z prof. Andrzejem Januszajtisem w Muzeum Archeologicznym.

Choć w bursztynowych galeriach wyjątkowo „złoto Północy” nie zawsze będzie tego wieczora odgrywać najważniejszą rolę, to nie może go przecież zupełnie zabraknąć. Ściśle bursztynowy charakter będą miały m.in. wystawy biżuterii Pawła Mądrego i Iwony Pawłowskiej oraz Beaty Sachanek-Szatkowskiej i Łukasza Irchy. Współczesne oblicze bursztynowych ozdób przybliżą modelki przechadzające się ulicą Mariacką, ubrane w stroje Magdaleny Arłukiewicz i biżuterię Bożeny Kamińskiej. Wszystkim tym, którzy zjawią się w galerii Marii Fijałkowskiej z bryłką bursztynu, projektantka pomoże zaprojektować unikatową biżuterię. W czasy średniowiecza przeniesie nas Eryk Popkiewicz, który dokona prezentacji dawnych technik obróbki bursztynu.

Wielu emocji dostarczy wspólne układanie Bursztynowego Serca Mariackiej – symbolu zakochanych na ceramicznej bazie autorstwa Marii Wojtiuk i pod okiem projektantek Marii Lewickiej-Wali i Elżbiety Szupienko. „Do tej pory tylko mówiono o stworzeniu na Mariackiej serca – jako symbolu zakochanych i podkreślenia wyjątkowej roli tej ulicy. Mam nadzieję, że nasze działania przybliżą nas do finalnego rozwiązania. A może właśnie to nasze, stworzone wspólnie z publicznością serce już tam zostanie?” – wyraziła nadzieję Ewa Rachoń.

Organizatorami wieczoru pod hasłem „Tajemnice ulicy Mariackiej” jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Patronatem imprezę objęli marszałek województwa pomorskiego i prezydent miasta Gdańska. Bursztynowy Portal amber.com.pl jest jej patronem medialnym. Wydarzenie to towarzyszy Międzynarodowym Targom Bursztynu Ambermart oraz Europejskim Dniom Dziedzictwa.

Polecamy:
11 września Dniem Ulicy Mariackiej