plzh-CNenetdelvltnorues

W Pruszczu Gdańskim stanie kolejny kamień milowy Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy. Uroczyste odsłonięcie będzie miało miejsce w sobotę, 19 grudnia w samo południe na terenie Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim.

923_2Rekonstrukcja szlaku bursztynowego i osady handlowej z okresu wpływów rzymskich zwanej faktorią jest jednym z najważniejszych elementów tworzenia w Pruszczu i powiecie gdańskim lokalnej tożsamości opartej na dziedzictwie bursztynowym. Dzięki temu jest to idealne miejsce do umieszczenia tam kamienia milowego symbolizującego związki Pruszcza Gdańskiego ze szlakiem bursztynowym. – Tak jak w świecie starożytnym wszystkie drogi prowadziły do Rzymu, tak w obecnej chwili właśnie na terenie faktorii krzyżują się liczne szlaki turystyczne z całego regionu – mówi Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

Kamień milowy to znak, który służył do oznaczania drogi w czasach Imperium Rzymskiego. Obecnie kamienie milowe Stowarzyszenia wyznaczają przebieg szlaku bursztynowego. Ich znaczenie jest raczej symboliczne, wskazują odległości do najważniejszych miejsc związanych ze szlakiem bursztynowym, jak choćby Carnuntum czy Zatoka Gdańska. Kamienie takie stoją już w Wieluniu, Konopnicy, Kaliszu, Jantarze i Wilnie.

Materiał prasowy