450 wystawców, kilka tysięcy odwiedzających z całego świata, najnowsze trendy w dziedzinie biżuterii bursztynowej, srebrnej i złotej oraz Gala Mody i Bursztynu w całkiem nowym wydaniu – to tylko część atrakcji, jakie czekają na uczestników jubileuszowej, 20. edycji targów Amberif w Gdańsku.

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif nieprzypadkowo odbywają się w Gdańsku, bowiem i samo miasto, i region pomorski, mają najbogatsze tradycje w obróbce tego uznawanego za typowo polski kamienia. Tak też jest do dziś: w licznych – mniejszych i większych  pracowniach i firmach – wytwarzana jest biżuteria i przedmioty użytkowe z bursztynu, które znajdują nabywców na całym świecie, przyczyniając się do budowania pozytywnego wizerunku „polskiego bursztynu” oraz „polskiego designu”. „Ten współczesny wizerunek bursztynu dalece odbiega od tego, co z nim powszechnie i niestety stereotypowo kojarzymy. Dziś przysłowiowe korale babci są coraz częściej i skuteczniej wypierane przez lekkie wzornictwo inspirowane aktualnymi trendami mody, a producenci korzystają z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych projektantów. Trzeba odwagi i wyobraźni, żeby wystąpić w niektórych z nich” – mówi Ewa Rachoń, kierownik projektu Amberif. Z kreatywnością designerów współgrają również trendy: trendsetterzy zapowiadają bowiem powrót do tego, co naturalne, pierwotne i ekologiczne. „Bursztyn spełnia wszystkie te warunki, więc jest nadzieja, że również i Polki dostrzegą to, co fascynuje ludzi z różnych odległych stron świata” – dodaje Ewa Rachoń. Jej nadzieje potwierdza Karolina Liszka, manager sieci Boruni: „Klientki poszukują przede wszystkim oryginalnej, ciekawej wzorniczo biżuterii, a ta z bursztynem w ostatnich latach widocznie zmieniła swoje oblicze. Polki również to dostrzegły”.

Targi Amberif to jedyne targi na świecie poświęcone przede wszystkim bursztynowi. Podczas gdy w pierwszej ich edycji wzięło udział 49 wystawców, w tym roku będzie ich niespełna 10 razy więcej. Liczba wystawców i odwiedzających utrzymuje się przez ostatnie lata na zbliżonym poziomie mimo kryzysu, który bardzo mocno dotyka branżę bursztynniczą: „Obecnie firmy mają utrudnione warunki rozwoju: dobrej jakości surowiec jest trudno dostępny, a jego ceny wzrosły w ostatnich latach o kilkaset procent, załamały się dotychczasowe rynki zbytu, firmy zamykają się lub szukają innych pomysłów na dalszą działalność. Bursztyn przestał być już tanią pamiątką, teraz – głównie z racji ceny, unikatowości materiału i nowoczesnego wzornictwa – nie bez powodu pretenduje do średniego i wyższego segmentu cenowego” – wyjaśnia Michał Kosior, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Te wszystkie czynniki bardzo silnie wpływają na dynamikę zmian na rynku wyrobów z bursztynem, a producenci za wszelką cenę starają się nadążyć za potrzebami odbiorców. Ich najpoważniejszą grupę stanowią obecnie Chińczycy, kładący nacisk przede wszystkim na naturalne kamienie, nowoczesne oprawy oraz wysoką jakość i atrakcyjność wyrobów.

„Tegoroczne targi Amberif będą bardzo specjalne – i to z wielu powodów” – zapowiada Ewa Rachoń. Wśród tych powodów wymienia działania finansowane z ministerialnego projektu promocji branży jubilerskiej i bursztynniczej: Międzynarodowe Sympozjum Badaczy Bursztynu dla pond 100 osób, Galę Mody i Bursztynu po raz pierwszy pod dyrekcją artystyczną znanego projektanta mody Michała Starosta, oraz dwie misje: zagranicznych dziennikarzy i kupców z krajów arabskich. Z perspektywy wystawców i kupców bardzo ważny jest też fakt, że Amberif po raz pierwszy odbędzie się w nowym centrum wystawienniczym Amber Expo zlokalizowanym w sąsiedztwie bursztynowej Amber Areny. „Jestem przekonana, że targi wraz z wydarzeniami towarzyszącymi dostarczą licznych nowych impulsów do dalszego rozwoju branży bursztynniczej” – mówi kierownik projektu Amberif.

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif odbędą się w dniach 20-23 marca 2013 w nowym centrum wystawienniczym Amber Expo w Gdańsku. Oprócz dominujących tam wyrobów z bursztynem prezentowane będą także: biżuteria srebrna i złota, kamienie szlachetne i jubilerskie, akcesoria, zegarki oraz maszyny i narzędzia dla przemysłu jubilerskiego. Targi są zamknięte dla publiczności niefachowej (otwarte dla niej są targi Ambermart: 29 - 31.08.2013).  

20. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2013
20–23 marca 2013
czynne: 20–22 marca, godz. 10–18; 23 marca, godz. 10–17
miejsce: Amber Expo | ul. Żaglowa 11, Gdańsk