Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników zostało założone w 1996 r. w Gdańsku przez grupę miłośników bursztynu. Głównymi celami MSB jest promocja bursztynu i bursztynników, rozpowszechnianie wiedzy o bursztynie i jego walorach oraz wymiana kontaktów i wspólne rozwiązywanie problemów branży. MSB zrzesza ponad 350 osób z 30 krajów świata – miłośników bursztynu, artystów i projektantów, producentów i handlowców biżuterii, kolekcjonerów i muzealników, naukowców i badaczy.

mod_msbOd 1997 roku Stowarzyszenie przyznaje certyfikat rekomendujący firmy, które zobowiązały się do spełniania wymaganych przez organizację kryteriów, tzn. m.in. stosują w wyrobach jubilerskich wyłącznie bursztyn bałtycki i przestrzegają zasad rzetelności kupieckiej. Firmy korzystające z rekomendacji Stowarzyszenia zobowiązują się również do niesprzedawania bursztynu prasowanego.

MSB prowadzi szkolenia z zakresu wiedzy o bursztynie, organizuje kursy rzeczoznawców bursztynu (wykładowcami są najwybitniejsi polscy badacze bursztynu i najbardziej doświadczeni specjaliści-praktycy) oraz misje i wyjazdy na targi zagraniczne. Stowarzyszenie wspiera także rozwój turystyki zorientowanej na bursztyn - m.in. organizuje pokazy obróbki, poławiania i wydobycia bursztynu, a także prowadzi wykłady na temat historii bursztynu oraz inkluzji.

Działająca przy Stowarzyszeniu Komisja Rzeczoznawców opracowała zasady klasyfikacji bursztynu bałtyckiego, obejmujące wszystkie fazy procesu produkcyjnego i obrotu handlowego bursztynem oraz prawidłowe nazewnictwo, które ma służyć precyzyjnemu informowaniu klientów o rodzaju stosowanych kamieni bursztynowych. Z informacji i fachowej wiedzy ekspertów MSB korzystają międzynarodowe i krajowe czasopisma, biura turystyki, ośrodki badań gospodarki oraz liczne urzędy.

Organem prasowym MSB jest "BURSZTYNISKO" - dwujęzyczny (polsko-angielski) biuletyn informacyjny o bursztynie zawierający informacje o aktualnych wydarzeniach w branży oraz popularyzujący dostępną wiedzę i wyniki badań naukowych o bursztynie. Biuro Stowarzyszenia prowadzi sprzedaż najnowszej literatury o bursztynie, jak również wydawanych przez nie książek, pocztówek, plakatów i etykiet reklamowych o bursztynie dostosowanych do potrzeb małych sklepów, galerii i hurtowni, wydawanych w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. 

Od marca 2015 r. MSB prowadzi także gdańskie laboratorium bursztynu oraz Galerię MSB.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników
Biuro | Galeria | Laboratorium
ul. Warzywnicza 1, 80-838 Gdańsk
+48 58 58 000 22 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.amber.org.pl