Bursztynowa biżuteria firmy Monika&Co.

Targi Amberif w Gdańsku zawsze były barometrem nastrojów w branży bursztynniczej i nadzieją na rozpoczynający się sezon zakupów w sezonie wiosenno-letnim. Jak wysoko podskoczą wskaźniki w czasie najbliższej edycji imprezy?

Wpływ na przedtargowe nastroje ma w największym stopniu trudna sytuacja na światowych rynkach utrzymująca się już od kilku lat. dodatkowo w ostatnim czasie pogłębiona rosnącymi cenami surowców, głównie złota i srebra. Ten rok zdaje się być wyjątkowo trudny: wystawcy – w stopniu większym niż w ubiegłych latach – rezygnują z obecności na targach oraz zmniejszają zajmowaną powierzchnię. Zdaniem Ewy Rachoń, kierownika projektu Amberif, decyzje te powinny być oceniane w kategoriach pragmatycznego zachowania się firm w trudnej sytuacji rynkowej. „Rotację wystawców oceniamy na poziomie 20 procent – zwolnione miejsce zajmą głównie firmy zagraniczne. Ale i polskie, które z racji braku miejsca nie miały dotychczas szans na powiększenie stoiska lub dobrą lokalizację” – powiedziała Ewa Rachoń w rozmowie z portalem amber.com.pl.

W 18. edycji targów weźmie udział ok. 460 wystawców z kraju i zagranicy. Swoją ofertę będą oni prezentować w czterech halach:
- Bursztynowej (5) – biżuteria z bursztynu bałtyckiego, biżuteria srebrna i złota zdobiona bursztynem, opakowania do biżuterii, przedmioty dekoracyjne i użytkowe z bursztynu
- Bursztynowo-Srebrnej (4) - biżuteria z bursztynu bałtyckiego, biżuteria srebrna i złota, kamienie jubilerskie, opakowania do biżuterii, przedmioty dekoracyjne i użytkowe z bursztynu
- Złotej (3) - kolekcje jubilerskie i złotnicze, kamienie jubilerskie, biżuteria importowana, wyroby korpusowe
- Pawilon Techniczny – maszyny i narzędzia dla przemysłu jubilerskiego.

Zgodnie z regulaminem, na targach Amberif obowiązuje zakaz wystawiania namiastek (produktów z tworzyw sztucznych z domieszką bursztynu), kopalu kolumbijskiego oraz falsyfikatów bursztynu bałtyckiego. Dozwolona jest ekspozycja bursztynu prasowanego, jednak pod warunkiem czytelnego oznakowania, które powinno zawierać określenie w języku polskim „bursztyn prasowany” i angielskim „pressed amber”. Także bursztyn inny niż bałtycki należy czytelnie oznakować (wymagana jest nazwa i miejsce pochodzenia bursztynu w języku polskim i angielskim). Funkcje kontrolne na targach jak co roku pełnić będzie Komisja Rzeczoznawców, zbadanie bursztynu jest możliwe na stoisku Laboratorium Bursztynu, które jest obsługiwane przez rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich.

Tradycyjnie organizatorzy przygotowali bogaty program imprez towarzyszących zarówno w czasie trwania imprezy, jak i po jej zakończeniu. Szczególnie polecamy wydarzenia o tematyce bursztynowej:
- XVIII seminarium „Badania bursztynu i inkluzji zwierzęcych”
- „Moje Bursztynowe 30-lecie” – wernisaż wystawy Barbary Gronuś-Dutko
- premiera Księgi Trendów 2011+, której będzie towarzyszyła wystawa studentów ASP w Gdańsku 
- wręczenie nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników dla Bursztynnika Roku 2010
- Gala Mody i Bursztynu Amberif 2011 wraz z wręczeniem nagród w konkursach: Amberif Design Award, Mercurius Gedanensis i Bursztyn w Rzemiośle
- wernisaż wystawy Grupy Sześć w Muzeum Bursztynu „Sześć znaczy Bytomski, Kaczyński, Roszkiewicz, Tymiński, Wolski”
- „Gdańsk w Bursztynowym Obiektywie” – fotografie wykonane obiektywem z bursztynową soczewką konstrukcji Marka Mazura (wystawa z okazji 10-lecia Muzeum Bursztynu)
- wystawa fotografii „Ludzie i bursztyn na Dominikanie” – Janusz Fudala i Doug Lundberg
- wernisaż wystawy prac Mariusza Drapikowskiego „Anioły o jednym skrzydle” w Galerii Ambermoda.

18. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif – 9-12.03.2011
Centrum Wystawiennicze, ul. Beniowskiego 5