plzh-CNenetdelvltnorues

Od obiecującej informacji rozpoczął prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich spotkanie konsultantów targów Amberif: konkurs na koncepcję architektoniczną nowych terenów targowych MTG będzie rozstrzygnięty w najbliższych dniach.

W spotkaniu w dniu 28 stycznia br. uczestniczyło dziesięciu przedstawicieli organizacji branżowych i niezależnych konsultantów oraz zespół pracowników MTG SA. „To bardzo ważny dzień, dziś zbiera się komisja wybierająca koncepcję architektoniczną nowych terenów targowych” – tak rozpoczął spotkanie prezes MTG SA Andrzej Spiker. Jeśli uda się w najbliższym czasie dopiąć sposób finansowania budowy, to pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się już w październiku. Jej zakończenie planowane jest na sierpień 2011. Nowe tereny targowe będą sąsiadować z właśnie budowanym stadionem piłkarskim PGE Arena w gdańskiej dzielnicy Letnica.

O zarysie programu targów, wystawach towarzyszących, Gali Mody i Bursztynu oraz konkursach opowiedziała Ewa Rachoń, dyrektor projektu Amberif 2010. Koncepcja seminariów związanych z tematyką bursztynu i diamentów będzie podobna jak w latach ubiegłych. W seminarium „Bursztyn w geologii i archeologii” zapowiedziało jedenastu prelegentów. Troje wykładowców z Niemiec opowie o bursztynie z Saksonii, troje Chińczyków przybliży temat żywic kopalnych z tego kraju. Polscy prelegenci skoncentrują się na tematyce archeologicznej. Seminarium gemmologiczne, przygotowane przez HRD oraz SRJ, poprowadzi Veerle Van Esbroeck. Jako nowość pojawi się seminarium dotyczące współczesnych trendów i designu, które koordynuje dr hab. Sławomir Fijałkowski. Do udziału w nim zostali zaproszeni m.in. profesor Max Laurent De Cock z Royal Academy of Art z Antwerpii, jeden z najbardziej uznanych europejskich projektantów, zajmujący się także bursztynem. O kierunkach w modzie w nadchodzących sezonach opowie przedstawiciel TJF, który zapowiedział m.in. omówienie trendu obejmującego również biżuterię bursztynową.

Interesującym wydarzeniem towarzyszącym rokrocznie Amberifowi jest awangardowa wystawa Grupy Sześć w sopockim Sfinksie – z tej okazji organizatorzy spodziewają się udziału kilkorga zaproszonych artystów i właścicieli galerii z Europy Zachodniej, którzy do tej pory nie odwiedzali targów w Gdańsku. Ewa Rachoń wspomniała także o misji studyjnej dziennikarzy zagranicznych, którą przygotowuje miasto Gdańsk, oraz planowanej wystawie poświęconej pamięci tragicznie zmarłego Aleksandra Żurawlowa.

Joanna Czauderna-Szreter z MTG S.A. przedstawiła plany organizacyjne Wielkiej Gali Mody i Bursztynu, która po raz kolejny zostanie przygotowana z finansową pomocą miasta Gdańska i – jak od kilku lat – odbędzie się w budynku Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowiance. Zapowiedziała ona osiem pokazów, w tym takich projektantów mody jak Jola Słoma & Mirek Trymbulak, Michał Starost czy Ewa Minge. Całość wyreżyserują Alicja i Robert Florczakowie, a poprowadzą Monika Richardson oraz Mirosław Baka.

W dalszej części spotkania dyskutowano o kilku artykułach w fachowej prasie światowej, które dotyczyły tzw. zielonego bursztynu, czyli utwardzanego kopalu kolumbijskiego. Stanowi on duże zagrożenie dla zaufania kupców do biżuterii bursztynowej. Członkowie komisji jednogłośnie zdecydowali o zaostrzeniu kontroli stoisk na targach Amberif, na których obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży namiastek i falsyfikatów bursztynu bałtyckiego, oraz o przygotowaniu kampanii informacyjnej wśród kupców o możliwości zbadania bursztynu na stoisku Laboratorium Bursztynu.

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif
10-13.03.2010
Gdańsk, ul. Beniowskiego 5