plzh-CNenetdelvltnorues

Przed nami 17 edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku. W dniach 10-13 marca 2010 organizator spodziewa się blisko 450 wystawców głównie z Polski, Litwy, Belgii, Niemiec, Włoch i Turcji. Z ich ofertą zapozna się szacunkowo około 6.000 rejestrowanych gości z ponad 40 krajów świata.

946_1Amberif to bez wątpienia jedyne miejsce tak bogatej i wieloaspektowej prezentacji bursztynu uzupełnionej o wyroby jubilerskie ze srebra i złota, biżuterię artystyczną, kamienie jubilerskie, zegarki i zegary oraz maszyny, narzędzia i opakowania. Tradycyjnie oferta wystawców jest podzielona na trzy sektory zlokalizowane w trzech Halach: Bursztynowej, Bursztynowo-Srebrnej, Złotej i Pawilonie Technicznym. Pierwsza ważna impreza targowa w Polsce budzi zainteresowanie także zagranicznych wystawców – głównie Włochów i Turków, którzy mają do zaoferowania biżuterię złotą, oraz Belgów proponujących swym odbiorcom diamenty.

Od ubiegłego roku targi są zamknięte dla publiczności niefachowej. Obowiązuje regulaminowy zakaz wystawiania namiastek, kopalu kolumbijskiego oraz falsyfikatów bursztynu bałtyckiego. Bursztyn prasowany oraz inny niż bałtycki musi być czytelnie oznakowany. Organem kontrolującym jest Komisja Bursztynu, a przykre sankcje to natychmiastowe zamknięcie stoiska oraz nieprzyjęcie zgłoszenia oferty uczestnictwa w kolejnych edycjach targów Amberif i Ambermart.

Konkursy i wystawy

Imprezie tej towarzyszą konkursy o tematyce bursztynowej: Amberif Design Award, w którym oceniane są najciekawsze projekty, Mercurius Gedanensis na najciekawsze wzornictwo gotowych wyrobów prezentowanych na targach, Bursztyn w Rzemiośle pokazujący kunszt złotników oraz wyróżnienie Bursztynowa Kula dla zwycięskiego projektu biżuterii. Odwiedzający będą mieli także okazję obejrzenia prac zgłoszonych do konkursu „Zaprojektuj biżuterię z kapsli”. Niewątpliwą atrakcją będą bursztynowe rzeźby autorstwa Gerharda Helmersa prezentowane na stoisku Muzeum Bursztynu z Ribnitz-Damgarten. Warto zobaczyć także replikę kupieckiego wozu z okresu cesarstwa rzymskiego – Gdańsk jest jednym z przystanków prezentacji w ramach projektu Muzeum Ziemi Kaliskiej „Wyprawa po bursztyn”. Osoby zainteresowane inkluzjami w bursztynie powinny znaleźć czas na obejrzenie przygotowanej przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie Galerii Paleontologicznej. Imitacje i fałszerstwa bursztynu będą prezentowane na wystawie zorganizowanej przez Komisję Rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Seminaria

Od 1994 roku targom Amberif towarzyszy cykl seminariów dla znawców i miłośników bursztynu i biżuterii. W tym roku będzie to seminarium gemmologiczne zorganizowane przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii oraz seminarium o bursztynie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Na targach pojawi się w wydaniu książkowym drugi tom wykładów seminaryjnych z lat 2005-2009.

Wieczorne atrakcje

Niezmiennie ciekawa pozostaje lista propozycji na spędzenie wieczoru w klimacie artystycznym. Wśród nich jako najbardziej atrakcyjna jawi się Wielka Gala Mody i Bursztynu – prezentacja efektów prac duetów projektantów mody i biżuterii stworzonych specjalnie na tę okazję. Wielu wrażeń dostarczą niewątpliwie wystawa biżuterii i naturalnych brył krzemienia pasiastego Cezarego Łutowicza w Galerii Ambermoda w Sopocie oraz wernisaż Grupy Sześć w sopockim Sfinksie zatytułowany „To kolejna miłosna piosenka o śmierci” – do udziału w wystawie zostało zaproszonych sześciu zagranicznych twórców.