plzh-CNenetdelvltnorues
Replika wozu rzymskiego w Kaliszu

Kaliszanie tłumnie przybyli na Główny Rynek, by bawić się na tegorocznych "Mikołajkach". Były występy i konkursy, uroczyste zapalenie światełek na choince, "najazd" motocyklowych Mikołajów. Jednak największe wrażenie zrobiła prezentacja repliki wozu rzymskiego.Starożytna niespodzianka

W niedzielne popołudnie tysiące kaliszan przybyło, by spędzić razem "Mikołajki", nie bacząc na siarczysty deszcz. Okazało się, że było warto: występy i popisy wokalne na scenie, konkursy i zabawy. Największe wrażenie na zebranych zrobiła prezentacja starożytnej niespodzianki: w blasku i przy wystrzałach fajerwerków na betonowym cokole odsłonięto zrekonstruowany rzymski wóz kupiecki. Jest to jedyna w Polsce wierna replika wozu, jakim kupcy wyprawiali się po bursztyn w okresie Cesarstwa Rzymskiego. –Trzymaliśmy się ściśle dokumentacji historycznej. Fragmenty starożytnego wozu znaleziono w Niemczech. Opracowanie projektu pojazdu poprzedziły wyprawy do Kolonii i Monachium – mówi budowniczy wozu Mieczysław Machowicz. W rozmowie z PAP wyjaśnił, że karoseria wozu, gdzie siedzieli pasażerowie, jest pokryta skórą juchtową, która została zakonserwowana tranem i natarta woskiem chroniącym przed deszczem. Dodał, że przy budowie współpracowali m.in. kowale, stolarze i stelmach. Zrekonstruowany pojazd, którym może podróżować 6-7 osób, ma 3 m długości. W przyszłym roku ma odwiedzić wiele miast w kraju i promować Kalisz. W ramach obchodów jubileuszu 18,5 wieku Kalisza zostanie zorganizowana "Wyprawa po bursztyn", będąca częścią międzynarodowego projektu promującego najstarsze z polskich miast.

Międzynarodowy projekt

"Wyprawa po bursztyn" to projekt międzynarodowy realizowany w ramach Programu „Kultura 2007-2013". Projekt kaliski został wybrany – obok Gdańska, Krakowa i Torunia – spośród kilkuset i otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej i Urzędu Marszałkowskiego. – „Wyprawa po bursztyn” to artystyczno-badawcze przedsięwzięcie, w którym odwołujemy się do wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego. Szlak Bursztynowy w czasach Imperium Rzymskiego był tym, czym dla nas współczesnych mogłaby być wygodna transeuropejska autostrada unifikująca społeczności mimo różnic językowych, kulturowych i cywilizacyjnych. Chcemy, aby w podróż przez ziemie pomiędzy Bałtykiem a Adriatykiem, śladami starożytnych kupców, ruszył zrekonstruowany przez nas rzymski wóz pocztowy. Ma być on jednak jedynie punktem wyjścia do szeregu działań interdyscyplinarnych wspierających ponadnarodową mobilność osób działających w sektorze kultury oraz ponadgraniczny obieg dzieł oraz wyrobów artystycznych i kulturalnych – opowiada koordynator Lechosław Ochocki. Budżet projektu wyniesie ponad 350 tysięcy euro. Wysokość grantu europejskiego to 179 tysięcy euro. Zrealizują go wspólnie Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Miasto Kalisz, miasta Adria we Włoszech i Martin w Słowacji, Muzeum Komenského Prerov w Czechach i Muzeum w Sopron na Węgrzech.

Główne działania projektu to: widowisko historyczne, podczas którego prezentowany będzie kaliski wóz, cykl wystaw "Magia bursztynu", konferencja naukowa. Wóz pocztowy będzie prezentowany w Polsce i poza jej granicami. Partnerami Kalisza są miasta położone na Szlaku Bursztynowym: Gdańsk, Martin, Soporon, Ptuj, Adria. Wóz będzie prezentowany, m.in. podczas Międzynarodowych Targów Bursztynu Amberif i podczas Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku oraz w Biskupinie i Wieluniu.

Inne starożytne i bursztynowe atrakcje

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się przygotowana w ratuszu prezentacja dotyczącą starożytnego Rzymu oraz wystawa fotograficzna pt. "Historia powstania bursztynu", przygotowana we współpracy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W atrakcyjnej formie pokaz prowadzili członkowie historycznej grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax. Zwiedzający oblegali stoiska z rzymskimi wyrobami, słuchali barwnych opowieści, przyglądali się pokazom praktycznych zastosowań replik przedmiotów z życia codziennego Rzymian.

Rekonstrukcja wjazdu wozu w czerwcu

– Przygotowujemy scenariusz atrakcyjnego widowiska „wjazdu wozu” w otoczeniu kupców i rzymskich legionistów do centrum Kalisza. Teatralizowane sceny z dawnych czasów, uwzględniające elementy happeningu i interakcji z widzem, krążyć będą wokół prezentacji sztuki i rzemiosła oraz obyczajów wojennych i codziennego życia – zapowiada Lechosław Ochocki. – Pragniemy, aby aktorzy i współtwórcy inscenizacji pochodzili z krajów uczestniczących w projekcie. Uliczne działania mają na celu prezentację scen historycznych i zabaw oscylujących wokół dawnych tradycji i obyczajów. Teatralne widowisko zawierać będzie szereg scen graniczących z happeningiem, takich jak chociażby próba autentycznego handlu z miejscowymi, objęcie terenu protektoratem rzymskim. Pokażemy życie obozowe ze szczególnym uwzględnieniem kuchni rzymskiej, pokazu użytkowego rękodzieła antycznego, jak tkactwo, wikliniarstwo czy bursztyniarstwo, czy wszelkich towarów handlowych, które kupcy ze sobą wieźli – dodaje.

Widowisko będzie miało charakter imprezy dwudniowej. Pierwszego dnia w Parku Miejskim stanie obozowisko. Odbędzie się degustacja potraw obozowych i pokazy walk rycerskich. Będzie można również zakupić drobne pamiątki i wyroby rzemieślników. Na drugi dzień zaplanowano: przemarsz barwnego korowodu ulicą Zamkową na Główny Rynek, powitanie korowodu przez mieszkańców i włodarzy miasta, przekazanie podarunków dla miasta i jego mieszkańców, starcie Rzymian z Barbarzyńcami – inscenizacja na Placu Teatralnym, przejście korowodu na Zawodzie i zdobywanie Zawodzia.

Realizatorzy projektu położą duży nacisk na jego promocję. Przewidziana jest kampania w mediach, nakręcenie filmu, przygotowanie wystawy z przebiegu "Wyprawy po bursztyn" oraz wydanie książki, która będzie pokłosiem konferencji naukowej.

Źródło: www.kalisz.pl. fot. www.kalisz.pl: I. Cieślak, J. Marciniak, K. Zachara