„Wraz z rosnącym zainteresowaniem bursztynem bałtyckim ze strony chińskich odbiorców, nastąpił renesans tradycyjnych ozdób wykonanych z kulek i oliwek. Do łask wracają także tradycyjne oprawy ze srebra” – mówi Joanna Szymaniak z Jantar Studio. Czyżby powrót do tradycji?

Już od kilku sezonów kulka i oliwki, czyli najbardziej tradycyjne kształty szlifowanych bursztynowych kamieni,  królują w ofercie wielu firm bursztynniczych, zwłaszcza tych współpracujących z chińskimi odbiorcami. Wzory kiedyś wyśmiewane jako „babcine” i niemodne, dziś znowu są pożądane i ekskluzywne. Przyczynił się do tego rosnący popyt w Państwie Środka, w efekcie czego znacznie wzrosły ceny zarówno surowca, jak i gotowych wyrobów. „Wróciliśmy do najstarszych wzorów bazujących na kulkach i oliwkach, jakie mamy w swojej ofercie. Pamiętam, że taką właśnie biżuterię wytwarzali jeszcze nasi rodzice 30 lat temu. Mówi się, że moda wcześniej czy później powraca, ale tego powrotu naprawdę się nie spodziewałam” – mówi Joanna Szymaniak z rodzinnej firmy Jantar Studio.  Podobnie jak i wzorów w stylu retro, czyli nieco unowocześnionych wersji klasycznych naszyjników czy bransolet, czasem z użyciem srebra, czasem bez, na które znowu jest zapotrzebowanie ze strony klientów z Dalekiego Wschodu i krajów arabskich.

Kulki w Jantar Studio powstają z bursztynu naturalnego oraz klarowanego lub prasowanego. „Różnica w cenie między bursztynem naturalnym a poprawianym bywa znaczna, nie każdego wielbiciela tego typu ozdób stać na biżuterię z dużych kamieni naturalnych” – tak Joanna Szymaniak tłumaczy konieczność wprowadzenia kamieni poprawianych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że obecnie coraz trudniej zdobyć dobrej jakości kamienie, a to one w dużym stopniu decydują o atrakcyjności biżuterii, jak również o jej wzornictwie. „Mamy w ofercie także ozdoby z bursztynem o szlifach fantazyjnych, często dopasowujemy kształt srebrnych opraw do kształtów kamieni. Wszystkie etapy produkcji odbywają się w naszej firmie w Łomiankach, tylko rzeźby są zlecane współpracującym z nami rzeźbiarzom” – wyjaśnia Artur Miklewski, właściciel firmy Jantar Studio. Na każde targi przygotowywane są nowe wzory – najnowsze będą prezentowane na Złoto Srebro Czas w Warszawie (4-6.10.2013).