plzh-CNenetdelvltnorues
Klasyka - według Swarovski Elements

W sezonie wiosna/lato 2013 kolekcja Swarovski Elements wychodzi naprzeciw dojmującej tęsknocie za bardziej pozytywną wizją życia. Zostanie ona zamknięta w trendach charakteryzujących się gloryfikacją wspólnoty i rodziny, tematyką związaną z technologią i kosmosem, wykorzystaniem fantastycznych i figlarnych motywów, oraz akcentowaniem słodyczy, jaką w dobie wstrzemięźliwości i racjonalizmu napełniają nas przyjemności.

Wyzwania, przed którymi ostatnio stoi świat, budzą pragnienie wprowadzenia głębokich i znaczących zmian. Dlatego właśnie szukamy treści i znaczenia, prostoty i tradycyjnych wartości, takich jak uczciwość i oddanie, mając świadomość, że to właśnie one przyczyniają się do naszego wewnętrznego szczęścia. Krótko mówiąc, pragniemy celebrować proste radości, jakie niesie ze sobą życie, płynące z poczucia wspólnoty, barwnej kultury i pasji. Nadejście wiosny rozjaśnia umysł i napełnia nas optymizmem. Reakcją na panujące ostatnio wrzenie polityczne i brak stabilności gospodarczej jest intensywne pragnienie szczęścia – to właśnie ono stało się inspiracją dla trendów na sezon wiosna/lato 2013 w kolekcji Swarovski Elements:

Embracing Togetherness (Klasyka / Classic)

To czas, w którym chcemy czerpać radość z serdecznych powitań i prostych przyjemności, jakie niosą ze sobą upływające w zgodnej atmosferze spotkania z krewnymi i przyjaciółmi w różnym wieku. Pragniemy odzyskać poczucie przynależności, nie tracąc jednocześnie indywidualności; chcemy czerpać radość z głębiej przeżywanych więzi z bliskimi opartych na większej przejrzystości i szczerości. Odrzucamy wszelkie formy ostentacji, co znajduje swój wyraz w subtelnej półprzejrzystości stonowanej i monochromatycznej ale wciąż kuszącej palety barw. Kolory, takie jak biel, kość słoniowa czy nowy kolor Luminous Green symbolizują czystość, szczerość i przejrzystość, dodatkowo podkreślone za sprawą dyskretnego lśnienia kryształów w lekkiej jak piórko organzie i koronkach.

Podstawą modnego wizerunku są w tym sezonie czyste linie, prostota i pogoda ducha. Modna jest odzież nieskomplikowana, lecz pięknie wykonana z oryginalnych materiałów, ze szczególną dbałością o efektowne detale. Pragnienie zjednoczenia z rodziną znajduje swój wyraz w biżuterii, która przywołuje wspomnienia o przodkach. Eleganckie połączenie matowej bieli i bezbarwnych kryształów oraz pereł i filigranowych opraw podkreśla wiodący motyw czystości i świeżości. Miniaturowe komponenty Swarovski Elements układają się w zawiłe, ażurowe wzory, natomiast większe komponenty o klasycznych kształtach pojawiają się w minimalistycznych aranżacjach. „Embracing Togetherness” ukazuje najpiękniejsze aspekty przeszłości, łącząc je z naszymi nadziejami na przyszłość.

Journey to the Moon (Postęp / Progressive


1646 2Wprawdzie pragniemy powrócić do prostszego życia, jednak nasze marzenia o tym, co leży poza horyzontem naszej planety, nadal nie słabną. Instynkt, który pcha człowieka do nieustannego przekraczania granic, jest nieprzezwyciężony – kosmos stale nas fascynuje. Futuryzm inspirowany nurtem science-fiction to w tym sezonie motyw przewodni, który pozwala nowoczesnym projektantom tworzyć kreacje o technicznym charakterze, wcielając tym samym w życie wizje innych światów. Lejące się, błoniaste tkaniny są zdobione chaotycznie rozproszonymi skupiskami kryształów i miriadami miniaturowych komponentów Swarovski Elements, w których odbija się nieskończoność. Zwiewne, holograficzne nadruki oraz inteligentne materiały, które eksplodują opalizującymi barwami, idą w parze z wywodzącą się z ery kosmicznej sportową odzieżą z lateksu, kauczuku i tworzyw sztucznych. Twórcza ciekawość nie zna granic. Akcesoria przywodzą na myśl oręż międzygalaktycznych wojowników odzianych w zbroje.

W biżuterii dominują odważne, graficzne i awangardowe projekty z mocnym akcentem w postaci opływowych ozdób z litego srebra. Migotliwe Crystal Rocks i Crystal Fabrics dodają blasku niekonwencjonalnym projektom; rozproszone aranżacje kryształów o rozmaitych kształtach nadają wyrobom surrealistyczny charakter, a geometryczne szlify kryształów i metaliczne efekty wykończeniowe zwiastują nadejście nowej interpretacji stylu Art Deco. Paleta barw rozpościera się od odcieni srebra poprzez fiolet i błękit aż po tajemniczy nowy odcień Crystal Dark Lapis Pearl. Marzymy o odzyskaniu utraconej więzi ze swoją duchowością i odnalezieniu uniwersalnej prawdy.

Blowing Kisses (Romantyzm / Romantic)

1646 3Przebieranie się to przyjemny i zabawny sposób na to, by oderwać się od szarej codzienności. Gwałtowny rozwój mediów społecznościowych sprawił, że możemy dziś łatwo dać wyraz pragnieniu, by wcielić się w kogoś innego – wystarczy wybrać tę stronę swojej osobowości, która w danej chwili najlepiej oddaje nasz nastrój, i po prostu stać się kimkolwiek chcemy. Gdy połączymy to z naturalnym dla człowieka pragnieniem, by dać się oczarować, ulegając atmosferze romantycznego piękna, uzyskamy odpowiednie tło dla wielu fantastycznych i dramatycznych kreacji. Skromna księżniczka, lubieżna gwiazda rocka albo femme fatale – nasza garderoba może opowiedzieć niejedną historię.

Kolory, które wpisują się w ten trend, to pokrzepiające odcienie różu i brzoskwini ze śmiałymi akcentami płomiennej czerwieni i głębokiej czerni. Tkaniny są bardzo różnorodne: od gładkich, przezroczystych materiałów w pastelowych barwach po wyraziste, kontrastowe prążki. Ta sama radosna atmosfera powraca w niekonwencjonalnych, wystylizowanych gadżetach oraz inspirowanych fantastyką kobiecych akcesoriach. Skupiska kryształów, małe i średnie kryształy, a także wyraziste czarno-białe pasy z kryształów w oprawie pavé emanują energią i radością. Komponenty Swarovski Elements o geometrycznych kształtach utrzymane w tonacji eleganckiej czerni i bieli efektownie równoważą kształty motyli i serc w odcieniach malinowej czerwieni i papuziego różu, nadając wyrobom jubilerskim romantyczny i uwodzicielski charakter.

A Feeling of Freedom (Przepych / Glamour)

1646 4W dobie kryzysu gospodarczego kusi nas, by na przekór wszystkiemu oddać się przyjemnościom. Jesteśmy niepokorni i samowolni; nie pozwolimy się kontrolować – będziemy robić to, co nam się podoba, kiedy tylko będziemy mieli ochotę. Przemierzamy świat w poszukiwaniu nowych wersji raju, celebrując odmienność i różnorodność kulturową, pchani naprzód przez przemożne pragnienie, by powrócić do swoich korzeni. Ten trend, podobnie jak pozostałe, jest przesycony świąteczną, radosną i pełną energii atmosferą. Krzykliwe kolory, kontrastowe motywy i niedopasowane wzory, które są wyrazem jawnego lekceważenia zasad stylistycznej harmonii, radośnie hołdują założeniu, że „im więcej, tym lepiej”. Drukowany batik, satyna i tkaniny bawełniane aż lśnią od komponentów Swarovski Elements; antyczne wzory pięknie błyszczą koralami, a

tradycyjne dzianiny iskrzą się kryształami w najróżniejszych barwach i rozmiarach. Zderzenie kultur znajduje swój wyraz w wielobarwnych komponentach z kategorii Transfers, tworzących egzotyczne detale wykończeniowe. Powstają nowoczesne interpretacje pradawnych, etnicznych wzorów. Wyroby jubilerskie o pełnym energii, etnicznym charakterze, łączą w sobie komponenty Swarovski Elements o jaskrawych barwach i klasycznych oraz symbolicznych kształtach z kontrastującymi odcieniami brązu i beżu oraz wyrafinowanymi nowymi komponentami Crystal Pearls Gemcolors. Powrót do duchowych korzeni przynosi nam radość i ukojenie, a także siłę, dzięki której możemy śmiałym krokiem podążać w przyszłość.


Pozytywną wizję, jaką niosą ze sobą te tematy, zinterpretowano w tym sezonie poprzez odważne i piękne, a przy tym bardzo modne wzory biżuterii tworzonej przez projektantów Swarovski Elements. Według analityków firmy Swarovski zajmujących się badaniem trendów, sezon wiosna/lato 2013 upłynie pod znakiem odkrywania zapomnianych prawd i powrotu do korzeni, odrzucania pretensjonalności i akcentowania autentyczności, bojkotowania powagi i rozkoszowania się zbytkiem, a także pod znakiem marzeń o nieznanym i celebrowania cudownego święta, jakim jest życie.

Polska premiera najnowszych trendów według Swarovski Elements odbędzie się podczas targów Amberif w Gdańsku (21-24 marca 2012).