plzh-CNenetdelvltnorues

Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby ludzie z okazji Walentynek darowali sobie bursztyn? To idealne rozwiązanie, szczególnie że bursztyn jest wyjątkowy, nie ma drugiej takiej samej bryłki – podobnie jak ludzie, których kochamy: też są dla nas wyjątkowi i niepowtarzalni.

„Każdy kawałek bursztynu jest inny, w każdym zaklęty jest szept prehistorycznego lasu i promienie słońca. W odpowiednio dobranej oprawie każdy staje się jeszcze bardziej unikatowy, co czyni go idealnym prezentem dla ukochanej osoby, która dla nas jest najbardziej wyjątkowa na świecie, więc zasługuje na specjalny prezent” – twierdzi projektantka Monika Błaszkowska. Ona sama bursztynem zainteresowała się całkiem niedawno i od razu go pokochała. Tak bardzo, że najchętniej zwróciłaby uwagę całego świata na jego walory, takie jak unikatowość, lokalność oraz jego naturalne piękno przejawiające się w wielu odmianach barwnych, ale przede wszystkim w nowoczesnych przedmiotach, jakie obecnie powstają z użyciem tej skamieniałej żywicy.

Chcę dawać ludziom radość – rozmowa z Moniką Błaszkowską

Stąd właśnie jej pomysł „edukacji o bursztynie”, którą zapoczątkowała nietypową wystawą w gdyńskim CH Kliff, gdzie jej obrazy i meble z bursztynem są uzupełnieniem ekspozycji salonu oferującego meble do sypialni. „Sypialnia to najbardziej intymne miejsce w domu, w którym szczególnie dbamy o dobrą aurę. Zapewnią ją nei tylko eleganckie meble i wygodny materac, ale także przedmioty użytkowe z bursztynu, który nie tylko emanuje ciepłym światłem, ale także poprawia jakość powietrza dzięki ujemnej jonizacji” – przekonuje projektantka. 

Ta nietypowa wystawa to początek akcji odczarowywania bursztynu pod hasłem Amber Love. „Wierzę, że pokazując piękne przedmioty z bursztynu, przyczynię się do tego, że zarówno Polacy, jak i turyści docenią jego wartość, pokochają go na nowo i już niedługo będą sobie wzajemnie sprawiać bursztynowe prezenty” – przekonuje. Obecnie na wystawie prezentowane są głównie bursztynowe obrazy, w przyszłości mają pojawić się inne przedmioty użytkowe oraz, oczywiście, biżuteria – ale nie ta tradycyjna, tylko nowoczesna, wyróżniająca się unikatowym wzornictwem, stworzona przez najlepszych projektantów. „Potencjał drzemiący w bursztynie jest ogromny i mam zamiar go nadal wykorzystywać, przyczyniając się w ten sposób do budowania jego nowoczesnego wizerunku” – to cel Moniki Błaszkowskiej.