plzh-CNenetdelvltnorues

Po drewnie i papierze, które zostały wybrane na towarzyszy srebra w poprzednich edycjach Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE, przyszedł czas na bursztyn. Powodów jego wyboru jest kilka…

„Dla nas, artystów i projektantów, bursztyn był ważny od zawsze, a tego, że wysoko ceni go także odbiorca, po raz kolejny dowiodła wystawa ‘Bursztyn. Tradycja i innowacja’, która była pokazywana dotychczas w Gdańsku, Monachium i Brukseli. Jako że planowane są kolejne jej odsłony, wystawa pokonkursowa ‘Srebro i bursztyn’ będzie jej interesującym uzupełnieniem” – wyjaśnił Andrzej Kupniewski, przewodniczący Rady Programowej STFZ. Bursztyn – kamień silnie kojarzony z Polską i rozpalający wyobraźnię – ma także pomóc organizatorom wypromować konkurs na międzynarodowej scenie złotniczej. „Chcemy zorganizować wyjątkową wystawę biżuterii nowoczesnej, zapraszając przyjaciół z zza granicy, a jednocześnie promować polską nowoczesną sztukę złotniczą poza granicami kraju” – zadeklarował Michał Fatyga, kurator konkursu.

W związku z otwarciem konkursu na zagranicznych uczestników do jury został zaproszony Alain Roggeman – twórca biżuterii, nauczyciel w centrum szkoleniowym SYNTRA w Brukseli (sekcja biżuterii) i miłośnik bursztynu. Polski skład jury tworzyć będą m.in. prof. Andrzej Szadkowski – twórca  biżuterii, Sergiusz Kuchczyński – wykładowca ASP w Łodzi oraz Lidia Popiel – fotograficzka.

Obecność Lidii Popiel w jury nie jest przypadkowa. Jest ona Ambasadorką Bursztynu i współorganizatorem wystawy fotograficznej „Bursztyn inspiruje”, która w tym roku po raz pierwszy będzie towarzyszyła konkursowi „Srebro i bursztyn”. Skąd taki pomysł? „Multimedia stały się nieodłącznym elementem każdej prezentacji i świetnie je uzupełniają, pozwalając różnymi drogami dotrzeć do odbiorcy. Wierzę, że w ten sposób zainteresujemy bursztynem jeszcze szersze grono – zarówno po stronie uczestników, jak i odbiorców” – wytłumaczył Andrzej Kupniewski.

Konkurs „Srebro i bursztyn” jest otwarty dla wszystkich, którzy zajmują się złotnictwem i poprzez tworzenie biżuterii uzewnętrzniają potrzebę przekazania innym swoich wewnętrznych emocji, idei, przemyśleń, ale także zaprezentowania wysokiego poziomu kunsztu złotniczego. Jedynym ograniczeniem regulaminowym jest użycie bursztynu. Organizator zachęca do tworzenia prac w duchu sztuki współczesnej, ponieważ wystawa pokonkursowa będzie prezentowana w miejscach wpisujących się w ten nurt.


XVIII Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE „Srebro i bursztyn”
Organizator:
Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Termin zgłoszeń: 1 września 2018 r.
Wernisaż i wręczenie nagród: 13 października 2018 r.

Więcej informacji: www.stfz.pl