plzh-CNenetdelvltnorues
Komisarz konkursu i jury przy pracy

Jury Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE, którego tegoroczny tytuł brzmiał 5Żywioł KOBIETA obradowało w 30 czerwca, ale wyniki tych obrad pozostają tajne aż do października. Ile można zdradzić już dziś?

„Oceniając prace, brałyśmy pod uwagę interpretację tematu, oryginalność pomysłów i kunszt wykonania. Premiowałyśmy rozwiązania, które w niebanalny sposób oddają ambiwalentność kobiecej natury i obrazują jej pozycję i wizerunek we współczesnym świecie” – tyle oficjalne stanowisko jury, które obradowało w składzie: Monika Szpatowicz – przedstawiciel Galerii Sztuki w Legnicy (przewodniczący); Anna Sado – redaktor Bursztynowego Portalu amber.com.pl; Danuta Czapnik – projektant biżuterii; Joanna Bijok – przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Targowego.

Na konkurs nadesłano 34 prace, spośród których tylko jedna nie spełniała warunków określonych przez organizatora w regulaminie. Przy ocenie nacisk kładziony był przede wszystkim na autorskie podejście do tematu, jakość oraz użycie materiałów i technik złotniczych. Ten ostatni warunek powrócił bowiem do regulaminu po trzyletniej przerwie. „W 2011 r. zrezygnowaliśmy z niego, ponieważ mieliśmy nadzieję zainteresować konkursem szersze grono potencjalnych uczestników. To się akurat udało, tylko niestety kosztem jakości zgłaszanych prac, dlatego w tej edycji powróciliśmy do zapisu o materiałach i technikach złotniczych. Jakość prac okazała się jednak ważniejsza od ich ilości” – wyjaśnił Radek Wójcik, od 2012 kurator konkursu PREZENTACJE. 

Stawiając na prace wyróżniające się oryginalną koncepcją i niejednoznaczne pod kątem interpretacji, jury zgodnie przyznało 3 nagrody i 8 regulaminowych wyróżnień (w tym jedno ustanowione na posiedzeniu Specjalne Wyróżnienie Jury dla pracy wyróżniającej się konceptem; dwa wyróżnienia zostały przyznane przez sponsorów osobiście). Jakie prace okazały się w tym roku najlepsze? Ogłoszenie wyników tradycyjnie drugiego dnia targów Złoto Srebro Czas w Warszawie.

Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE odbywa się już od 14 lat i jest organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i Międzynarodowe Centrum Targowe. Jego celem jest popularyzacja współczesnego złotnictwa w Polsce, poszukiwanie nowych trendów, form, materiałów, technik, rozwiązań formalnych, aktywizacja środowisk twórczych.