plzh-CNenetdelvltnorues
I miejsce dla Aleksandry Rybak za "Pasiaki świętokrzyskie"

Tegoroczna, 2. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej Krzemień pasiasty – kamień optymizmu pokazała, że krzemień pasiasty rzeczywiście nie jest łatwym tematem i że w biżuterii nim zdobionej najważniejszy jest ciekawy pomysł. Na szczęście takich nie zabrakło.

„Krzemień pasiasty jest wyjątkowo trudnym kamieniem do projektowania biżuterii. Każdy kawałek jest inny i trzeba podchodzić do niego indywidualnie.  Jest to duże utrudnienie, które zmusza projektanta do kreatywnej prezentacji poszczególnych okazów. Tak więc prace nadesłane na konkurs prezentują indywidualne podejście do tego kamienia optymizmu oraz twórczy temperament autorów” – podsumowuje Jarosław Kolec, wykładowca ASP w Łodzi i laureat pierwszej edycji konkursu.

Choć kamień jest bezsprzecznie trudny w obróbce, to znacznie ważniejszym wydaje się być kreatywne do niego podejście. Takim wykazało się kilku spośród 36 autorów 49 prac nadesłanych na konkurs biżuterii Krzemień pasiasty – kamień optymizmu. I nagrodę – Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – otrzymała Aleksandra Rybak za naszyjnik Pasiaki świętokrzyskie wykonany z użyciem krzemienia pasiastego, papieru i srebra. Druga nagroda – Gold & Silver Gallery Cezarego Łutowicza – powędrowała do Andrzeja Szadkowskiego za pierścień stanowiący połączenie krzemienia i bursztynu – dwóch uznawanych za typowo polskie kamieni jubilerskich. To połączenie projektant zatytułował zresztą Sandomierz – Gdańsk. III nagrodę – Galerii Otwartej Mariusza Pajączkowskiego – przyznano Radosławowi Wójcikowi za naszyjnik Bez kompromisu, do stworzenia którego użył srebra, kolorowej emalii i krzemienia.

Wyróżnienia otrzymali:
- Aleksandra Rybak za Pasiaki świętokrzyskie – wyróżnienie Biura Wystaw Artystycznych BWA w Sandomierzu
- Andrzej Szadkowski za pierścionek Sandomierz – Gdańsk – wyróżnienie burmistrza Sandomierza
- Małgorzata Podleśna-Zdunek za brosze Ślady – Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
- Jacek Skrzyński za medal Lapidarny – wyróżnienie Sandomierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego
- Agnieszka Maksymiuk za pierścień Sandomierz miastem krzemienia pasiastego – pozaregulaminowa nagroda specjalna Muzeum Okręgowego w Sandomierzu
- Tadeusz Ziętara za naszyjnik Motyw I – wyróżnienie Sandomierskiego Centrum Kultury
- Witold Migal i Piotr Wilczyński za naszyjniki Mohawk i Silvernet – wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego.

Dokonując wyboru, jury oceniało zarówno stronę projektową, jak i klasę wykonawstwa. Docenilając różnorodność spojrzenia na sztukę złotniczą, zastosowanie krzemienia w biżuterii i szerokie pole interpretacji formy, jury postanowiło nie dyskwalifikować żadnej z nich. Jedna z prac, niespełniająca wymagań regulaminowych, nie była oceniana. W jury zasiadali: Cezary Łutowicz – projektant biżuterii, od ponad 40 lat propagator krzemienia pasiastego w biżuterii; Agata Król – kierownik referatu kultury, sportu i promocji; Bożena Ewa Wódz – kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu; Katarzyna Pisarczyk – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu; dr Jarosław Kolec – wykładowca ASP w Łodzi; Andrzej Kupniewski – projektant biżuterii, reprezentant Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

II Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej Krzemień pasiasty – kamień optymizmu był punktem kulminacyjnym II Festiwalu Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu. Tegoroczna, trwająca niespełna  dwa miesiące (7 września – 30 października) impreza odbywa się pod hasłem promocji jedynej na świecie muzealnej kolekcji krzemienia pasiastego w biżuterii i małych formach złotniczych.

Polecamy:
Wydobyć piękno krzemienia pasiastego