plzh-CNenetdelvltnorues
Michael Zobel w towrzystwie Joanny Grążawskiej podczas wręczenia pierścienia w Muzeum Bursztynu

„Przyjęcie przez światowej sławy artystę Michaela Zobla honorowego członkostwa naszego Stowarzyszenia to dla nas wielki zaszczyt. Chcieliśmy mu w ten sposób podziękować za to, że w tak wyjątkowy sposób pochyla się nad bursztynem” – powiedziała Ewa Rachoń z MSB.

To właśnie na jej wniosek ten międzynarodowej sławy artysta został honorowym członkiem MSB. „Michael Zobel wielokrotnie pokazał swoją otwartość i wrażliwość na bursztyn. Kilkakrotnie gościł na targach w Gdańsku, był również gościem targów w Wilnie. Bursztyn w jego rękach zyskuje na atrakcyjności i prestiżu, a dzięki połączeniu z diamentami – na szlachetności. Dla nas ma to ogromne znaczenie – i za to chcemy mu serdecznie podziękować” – wyjaśniła Ewa Rachoń. 

Michael Zobel

Kariera artysty trwa już ponad trzy dekady. Od wielu lat zaliczany jest do ścisłej światowej czołówki twórców biżuterii. Czerpie z kulturowych korzeni i bogactwa sztuki Maroka, gdzie się urodził, i Europy, gdzie wzrastał twórczo w Hiszpanii  i Niemczech, w nowoczesny i charakterystyczny sposób wykorzystując tradycyjne formy i materiały.  Studiował malarstwo i rzeźbę, co znajduje wyraz w kolorystyce i przestrzennych formach jego projektów, które mają jakość muzealną. Pod koniec lat 90.  dwukrotnie gościł na targach AMBERIF, jako gość honorowy a następnie juror Amberif Design Award – międzynarodowego konkursu na projekt biżuterii z bursztynu. Brał również udział w pracach jury Konkursu Jubilerskiego Mercurius Gedanensis podczas targów Amberif 2013.

Michael Zobel chętnie używa bursztynu w swoich pracach.  Właśnie temu kamieniowi poświęcił swoją okolicznościową milenijną wystawę w 2000 roku, z którą gościł na targach Amberif. „Dla mnie ten kamień jest fascynujący, szczególnie w zestawieniu diament, który jest najtwardszym kamieniem, z bursztynem, który uchodzi za bardzo delikatny. I nawet jeśli jest ‘tylko’ skamieniałą żywicą, dla mnie jest kamieniem szlachetnym – ponieważ dla mnie wszystkie piękne kamienie są szlachetne” – powiedział (w wywiadzie dla portalu amber.com.pl „Wszystkie piękne kamienie są szlachetne”). W jego pracach bursztyn często pełni rolę soczewki skupiającej uwagę na tym, co jest pod nią.

W marcu br. Michael Zobel podarował gdańskiemu Muzeum Bursztynu srebrny pierścień zdobiony bursztynem bałtyckim. To już trzecia praca jego autorstwa znajdująca się w zbiorach tej placówki: w 2007 r. do kolekcji sztuki współczesnej zakupiono broszę i bransoletę.


Polecamy:

Michael Zobel w Muzeum Bursztynu