plzh-CNenetdelvltnorues
Grand Prix SREBRO: Janjaap Luijt

Najlepsze złotnicze „riposty” – prace zakwalifikowane do Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej BUNT – można oglądać do 23 czerwca w Galerii Sztuki w Legnicy na wystawie pod tym samym tytułem. Kim są laureaci tego budzącego rokrocznie duże emocje konkursu?

Na tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT nadesłano 625 prac stworzonych przez 319 artystów z 43 krajów. Do wystawy zakwalifikowano prace 52 artystów-złotników, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Chile, Indii, Izraela, Japonii, Korei, Kostaryki, Nowej Zelandii, Tajwanu, USA. Jest wśród nich biżuteria, obiekty i komunikaty, w których zamysł autora i przekaz dzieła sztuki ważniejsze są od jego funkcji użytkowej. Czasem prace są jej całkowicie pozbawione.

Prace zostały ocenione przez międzynarodowe jury w składzie: Galit Gaon (Izrael) – główna kuratorka w Muzeum Wzornictwa Cholon (Izrael), założycielka, dyrektorka i główna kuratorka w Israeli Cartoon Museum; Sławomir Fijałkowski (Polska) – generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO, dziekan i wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; Jiro Kamata (Japonia/Niemcy) – adiunkt na Wydziale Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium; Aneta Lis-Marcinkiewicz (Polska) – artystka-złotniczka, freelancer, członkini grupy artystycznej LIS2; Hans Stofer (Szwajcaria/Wielka Brytania) – profesor i dziekan na Wydziale Złotnictwa, Metalurgii i Biżuterii w Royal College of Art w Londynie. Kierowali się oni nastęującymi kryteriami: adekwatność interpretacji intelektualnej tematu przez autora, innowacja artystycznotechniczna oraz właściwe wykorzystanie srebra i materiałów alternatywnych. W przypadku, gdy srebro nie zostało wykorzystane, ważnym było, by wszelkie użyte materiały alternatywne pozostawały w zgodzie z artystyczną intencją i tematem konkursu.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

- Grand Prix (10 000 zł + 1 kg srebra): Janjaap Luijt – Holandia
- II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego (5 000 zł + 1 kg srebra): Sara Gackowska – Polska
- III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy (3 000 zł + 1 kg srebra): Laura Bradshaw-Heap – Irlandia
- Katarína Siposová – Słowacja: Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 4500 zł + 0,5 kg srebra
- Marta Hryc – Polska: Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra

Nagrody i wyrożnienia poza kompetencją jury:

- Mari Ishikawa – Japonia: Nagroda Targów Inhorgenta Munich – stoisko na targach Inhorgenta Munich 2014
- Bartosz Chmielewski – Polska: Nagroda Polskiej Biżuterii – stoisko na targach Jubinale
- Lena Lindahl – Szwecja: Nagroda Polskiej Biżuterii – reklama w katalogu Polskiej Biżuterii
- Bartosz Ulatowski – Polska: Nagroda Grupy Sześć (B. Bytomski, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Tymiński, A. Wolski) – statuetka „SZEŚĆ uncji”
- Luijt Janjaap – Holandia: wyróżnienie  Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – statuetka
- Isabell Schaupp  – Niemcy: wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy – 0,5 kg srebra
- Andrzej Pacak – Polska: nagroda rzeczowa firmy HEFRA

„Większość prac nadesłanych na konkurs kultywuje humanistyczną tradycję buntu. Zakres idei i interpretacji tematu był ogromnie zróżnicowany, a zaangażowanie w nadanie im artystycznego wyrazu poprzez biżuterię – fascynujące. Tak jak w przypadku innych konkursów, trzeba było podjąć trudne decyzje. Wszystkie zgłoszenia zostały intensywnie przeanalizowane i przedyskutowane. A pięć nagrodzonych projektów nie tylko spełniło kryteria i standardy, ale również wzbogaciło wizję tego międzynarodowego i uznanego już wydarzenia z zakresu sztuki" – czytamy w oficjalnym stanowisku jury.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO. W tym roku odbył się on pod hasłem BUNT, które nawiązuje do europejskich protestów „Oburzonych” i sympatyków ogólnoświatowego ruchu „Occupy Wall Street“. Centralnym wymogiem konkursu, a tym samym Festiwalu, jest postrzeganie biżuterii nie tylko i wyłącznie jako wyrazu bogactwa, pozycji społecznej, luksusu, lecz wykorzystanie jej jako znaku protestu i środka politycznego dyskursu. Organizator konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy – zwrócił się do artystów z pytaniem, na które odpowiedzią miał być przygotowany przez nich obiekt sztuki złotniczej: „Czy standardowy zestaw haseł wypisywanych na transparentach, t-shirtach i wlepkach może być uzupełniony bardziej wyrafinowanym przekazem? Czy projektanci biżuterii potrafią zademonstrować własne zdanie i włączyć się do dyskusji na pozaestetyczne tematy?”. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy na zadany temat.

BUNT - wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO
Galeria Sztuki w Legnicy
30.04 - 23.06.2013