plzh-CNenetdelvltnorues
Monika Miodek - naszyjnik "Napięcie rośnie": naszyjnik, mosiądz, alpaka, stal, 2011

Debiuty to cykl prezentujący sylwetki młodych, dobrze zapowiadających się artystów, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie złotniczej. W tym roku będą to Monika Miodek oraz – po raz trzeci – Grupa A+. Wszyscy są absolwentami ASP w Łodzi, każdy z nich tworzy odmienną biżuterię.

Monika Miodek

Absolwentka Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2009 r. studentka Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Do biżuterii podchodzi bardzo ambitnie: jej projekty sprawiają wrażenie dojrzałych i są dopracowane warsztatowo. Chętnie eksperymentuje z materiałami, bawi się formą, szuka odmienności, intryguje. Najczęściej i najchętniej pracuje w metalu, choć bardzo chętnie sięga także po bardziej nietypowe, raczej mało kojarzone z biżuterią, jak pleksi czy te pochodzące z recyklingu.

Monika Miodek jest laureatką m.in. XXIII Konkurs im. Władysława Strzemińskiego PROJEKT oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Au +

„To dla nas ogromne wyróżnienie. Nasze dotychczasowe dwie wystawy – Pokuszenie i Czas – też miały tam premiery. Tym razem temat brzmi Pink Pig In Ink i moim zdaniem jest naprawdę dobry: to odwrócenie wszystkiego do góry nogami połączone z całkowitą wolnością wypowiedzi. Mnie między innymi zafascynował proces kształtowania przedmiotu jeszcze nie do końca zaprojektowanego, ale istniejącego już w mojej głowie – bez projektu, powstającego tak całkiem na gorąco, choć jego wygląd nie do końca jest jeszcze określony. Są cztery głowy do myślenia (Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski i Michał Wysocki – red.), każda myśli inaczej, więc powinno być ciekawie” – tak w wywiadzie dla Portalu amber.com.pl zapowiada tę wystawę Marcin Bogusław.

Marcin Bogusław
Urodzony w 1982 r. w Warszawie. Złotnictwem zajmuje się od 2005 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Biżuterii (2008). Mieszka i pracuje w Warszawie. Od zawsze interesowały go małe formy i miniatury. Swoje projekty realizuje w metalach szlachetnych (srebro, złoto). Czasami sięga po bursztyn. Inspiruje go miasto: maszyny, elementy budynków, części które spajają miasto w całość. Wykorzystuje w pracach własne rozwiązania techniczne,  dba o nowoczesność wzorów.

Bartosz Chmielewski
Urodzony w 1983 r. w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Złotnictwem zajmuje się od 2002 r. W 2005 r. ukończył ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Biżuterii.  W swojej biżuterii wykorzystuje plastyczność pancerzy chitynowych owadów, tworząc nietypowe i odważne formy.

Filip Jackowski
Urodzony w 1980 r. w Białymstoku. Mieszka i tworzy na Podlasiu, z którym jest silnie związany. W 2005 r.  ukończył ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Biżuterii. Chcąc być blisko natury, postawił na gospodarkę ekologiczną, którą wraz z żoną uprawia z zamiłowaniem. W biżuterii najczęściej korzysta z techniki odlewu stali, tytanu, meteorytu, srebra i złota. Jego kluczową zasadą  jest niepowtarzalność wzoru.

Michał Wysocki
Urodzony w 1973 r. w Warszawie. Złotnictwem zajmuje się od 1992 roku. W 2005 r. ukończył ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru, Katedra Biżuterii. Obecnie mieszka i tworzy w Wołominie, oczarowany techniką cyfrową, tworzy w programach 3d. Prace wykonuje zarówno w typowych materiałach i technikach złotniczych, jak i w materiałach i technologiach incydentalnie stosowanych w pracowniach złotniczych. Proste formy i perfekcja wykonania to cechy, na które twórca zwraca szczególną uwagę.


Poznaliśmy się w katedrze biżuterii na ASP w Łodzi w 2006 r. Wiele spotkań w szkole, jak i również z czasem pomiędzy zajęciami stworzyło specyficzną i niemożliwą do zaistnienia w innych realiach sytuację, która nie dała nam wyboru i zmusiła do dyskusji na bardzo różne tematy – konfrontacje z naszym światopoglądem. Ta specyficzna koneksja, w której znaleźliśmy się w miarę wzajemnego poznawania, pozwoliła nam poruszać się po coraz bardziej niecodziennych dla nas przestrzeniach. Pomysł na założenie „złotej” grupy wyniknął wiec sam, z chęci kontynuowania znajomości oraz potrzeby podzielenia się tematami naszych dyskusji i przeżyć z odbiorcami za pomocą najlepszego dla nas środka wyrazu, czyli biżuterii.

DEBIUTY: Monika Miodek, AU+
wernisaż: 18 maja, godz. 16.30
Galeria Niello, Legnica