plzh-CNenetdelvltnorues

„Być może ta książka da podwaliny do ponownego rozkwitu rzemiosła jubilerskiego” – zastanawia się jej tłumaczka Ilona Duszak. Mowa o „Kursie jubilerstwa” Carlesa Codiny.

Książka dostępna jest zaledwie od kilku dni i już stała się ważną pozycją. Zresztą trudno, aby było inaczej, gdyż na rynku brakuje literatury dla złotników w języku polskim. „Kiedy uczyłam się rzemiosła, korzystałam z literatury przedmiotu w innych językach, ponieważ Zastawniak i Knobloch byli zbyt teoretyczni, a ja szukałam informacji praktycznych. Znalazłam je dopiero u Codiny” – tłumaczy Ilona Duszak, tłumaczka i redaktorka książki. Wydaną po hiszpańsku i składającą się z czterech części książkę Carlesa Codiny uważa za najlepszą dla początkujących: „Jest tu bardzo dużo zdjęć i opisy, jak krok po kroku wykonać przykładową pracę jubilerską. Ta książka uczy, jak prawidłowo prowadzić warsztat złotniczy, kładąc nacisk na typowo manualne prace wykonywane przy użyciu nieskomplikowanych narzędzi”. Skąd pomysł, by przetłumaczyć i wydać tę książkę? „Chciałabym w ten sposób ułatwić naukę osobom, które chcą się uczyć i rozwijać w zawodzie. Jestem przekonana, że okaże się ona dla nich pomocna. Kto wie, może da na nawet podwaliny do ponownego rozkwitu rzemiosła jubilerskiego…?” – tłumaczy.

„Ta książka to kamień milowy w literaturze fachowej o złotnictwie” – twierdzi projektant Tomasz Ogrodowski. I dodaje: „Została wydana na wysokim poziomie i zawiera bardzo dużo tak cennych informacji i ilustracji, które z pewnością zachęcą do pogłębiania wiedzy i samodzielnych praktyk warsztatowych”.

„Podstawowe techniki. Kurs jubilerstwa” to pierwsza z czterech części książki Carlesa Codiny, w której zostały omówione podstawy metalurgii metali szlachetnych, jak również podstawowe wzory, które każdy złotnik- jubiler powinien znać i opanować. Pokazano również szczegółowo każdy z podstawowych procesów w pracy jubilera, od najbardziej elementarnych, jak lutowanie czy szlifowanie, aż do tworzenia zapięć. Na końcu książki krok po kroku przedstawiono wykonanie kilku wyrobów jubilerskich z zastosowaniem procesów omówionych w tomie.

Obecnie dostępna jest pierwsza część, w przygotowaniu są kolejne (druga część będzie miała premierę na targach Amberif w Gdańsku).

Carles Codina (ur. 1961 r.) jest złotnikiem-jubilerem łączącym pracę twórczą z pracą dydaktyczną wykładowcy specjalizującego się w technikach złotniczych i wzornictwie na Wydziale Wzornictwa w słynnej szkole Escola Massana w Barcelonie. Jest autorem wielu artykułów i książek, m.in. „Biżuteria” (1999), „Złotnictwo” (2001) i „Nowa biżuteria” (2003), w których w sposób zwięzły wyjaśnia techniki i koncepcje współczesnego złotnictwa i jubilerstwa. Książki z cyklu „Kurs jubilerstwa”, traktowane na całym świecie jako podręczniki szkolne i akademickie, doczekały się wydań w sześciu językach. Polska edycja jest siódmym przekładem.

Carles Codina „Kurs jubilerstwa” cz. 1
Tłumaczenie i redakcja: Studio Ilona-Art
miękka oprawa, 64 strony
cena: 34 zł
informacje o miejscach zakupu książki: www.ilona-art.pl