plzh-CNenetdelvltnorues
zaleszczotek w bursztynie bałtyckim - z kolekcji Muzeum Ziemi PAN

Trudno wskazać najlepszą i najszybszą metodę identyfikacji w różnym stopniu kopalnych żywic, na co niewątpliwie czekają kupcy na wszystkich targach bursztynu. Mogę natomiast zapewnić, że – chociaż gołym okiem nawet najbardziej wprawni badacze nie są dziś w stanie odróżnić imitacji od naturalnych żywic – mogą to zrobić z powodzeniem wieloma dziś metodami fizyko-chemicznymi.

Z jedną z tych metod, o której jeszcze nie mówiliśmy na forum targów w Gdańsku, będzie można zapoznać się na XVIII Seminarium „Badania  bursztynu i inkluzji zwierzęcych” w sobotę 12.03.2011. Zespół badaczy Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawi wyniki w postaci wzorcowych widm uzyskane z badań bursztynu i innych rodzajów żywic kopalnych, między innymi ze zbiorów Muzeum Ziemi w Warszawie, oznaczonych wcześniej metodą IRS.

Wystąpienia tym razem naukowców z Moskwy, Katowic i Krakowa, dotyczyć będą [1] porównań stawonogów współczesnych i wymarłych opartych na badaniach grupy paleoentomologów z Instytutu RAN w Moskwie, [2] pluskwiaków, których badania weszły już w etap syntezy, oraz [3] tej grupy owadów, których niektóre z etapów życia związane były ze środowiskiem wodnym. Są to, zawsze mile widziane na seminariach tematy, do których uczestników targów od lat przyzwyczaja Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego, które „od zawsze” przygotowuje ciekawe stoisko – i oby tak było dalej.

Do zobaczenia w sali seminaryjnej targów.

Program seminarium (początek o godz. 10.00)

Właściwości i identyfikacja bursztynu

1. B. I. Łydżba-Kopczyńska,  M. Sachanbiński, B. Kosmowska-Ceranowicz: Zastosowanie spektroskopii FT-Ramana do identyfikacji bursztynu.

Inkluzje zwierzęce w bursztynie

2. Alexander P. Rasnitsyn: Stawonogi w bursztynie i innych żywicach (aktualne badania w Instytucie Paleontologicznym w Moskwie, Rosja).
3. Aleksander Herczek: Heteroptera w bursztynie bałtyckim i innych żywicach świata
4. Wiesław Krzemiński: Wartość inkluzji bezkręgowców związanych ze środowiskiem wodnym w bursztynie bałtyckim.