plzh-CNenetdelvltnorues

Tematy otwarcia targów dla publiczności, promocji bursztynu oraz programu targów zdominowały spotkanie konsultantów targów Amberif, które odbyło się 27 stycznia w siedzibie organizatora w Gdańsku.

Spotkanie otworzył nowy wiceprezes MTG SA Bogusław Zalewski, wcześniej na stanowisku dyrektora ds. rozwoju produktów oraz prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, a ostatnio prezesa Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Zapowiedział on, że tegoroczny Amberif to przedostatnia edycja w dotychczasowych obiektach MTG SA – w tym roku rusza bowiem z dawna oczekiwana budowa nowych terenów targowych. Zebrani zostali także poinformowani o nowych planach związanych z rozwojem firmy i budową nowych hal w dzielnicy Letnica w sąsiedztwie stadionu Baltic Arena.

Dyrektor projektu Amberif Ewa Rachoń przedstawiła stan przygotowań do najbliższej edycji tej imprezy. Z aktualnych danych organizatora wynika, że liczba wystawców będzie mniejsza niż roku temu. Wciąż są miejsca w srebrnej  hali numer 4, natomiast hale bursztynowa (5) oraz złota (3) są „ściśle obstawione”. Komisarz poinformowała, że kilka firm zrezygnowało z udziału w tegorocznych targach, ale ich miejsce zajmują inne, które do tej pory nie wystawiały się.

Ewa Rachoń nakreśliła też ramowy plan imprezy, podobny to lat poprzednich. Tradycyjnie towarzyszące jej seminaria zostały zaplanowane na dwa dni – będą to m.in. „Rzemiosło Artystyczne i Wzornictwo w Polsce” prowadzone przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki, seminarium na temat kolorowych diamentów organizowane przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich wraz z Wysoką Radą Diamentów (HRD) z Antwerpii, prezentacje trendów w modzie i biżuterii ponownie przygotowane przez włoskie wydawnictwo TJF oraz seminarium „Bursztyn bałtycki – inkluzje zwierzęce” przygotowywane przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. W bogatym programie ramowym znalazły się także konkursy: Bursztynowa Kula – konkurs studentów łódzkiej ASP, Bursztynowe Rzemiosło organizowane przez Komisję Branżową Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Mercurius Gedanensis oraz Amberif Design Award organizowane przez MTG SA. Nie zabraknie również wystaw, m.in. będą to retrospektywna Grupy Sześć w Muzeum Bursztynu oraz zatytułowana „Anioły o jednym Skrzydle” Mariusza Drapikowskiego w Galerii Ambermoda. Organizatorzy zapraszają także na uroczyste otwarcie autorskiej galerii Doroty Gulbierz, która specjalizuje się w formach ceramicznych.

Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Amberifu będzie z całą pewnością wydanie przygotowywanego przez dr. hab. Sławomira Fijałkowskiego albumu prezentującego trendy nie tylko w jubilerstwie „Księga Trendów 2011+”, który powstaje z inicjatywy Biura Prezydenta Miasta Gdańska we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu. Jak opowiadał na spotkaniu sam autor, w publikacji będą prezentowane bursztynowe prace największych sław z całego świata oraz trendy mogące inspirować projektantów tworzących w bursztynie. Album będzie dystrybuowany bezpłatnie w branży oraz wysyłany do najbardziej opiniotwórczych dla świata mody i biżuterii miejsc zagranicą. Kilka wybranych gdańskich pracowni bursztynniczych we współpracy ze studentami dr. Fijałkowskiego przygotowuje prototypy, których zdjęcia również będą zamieszczone w książce. Pomysłodawcy albumu mają nadzieję, że publikacja pozytywnie wpłynie na sposób myślenia producentów o wzornictwie oraz zachęci ich do współpracy z projektantami.

Ważnym punktem w dyskusji konsultantów była Gala Mody i Bursztynu, która zyskuje na znaczeniu zwłaszcza dzięki zaangażowaniu miasta Gdańska w jej organizację dwa lata temu. Konsultanci naciskali na organizatorów, by ci zainteresowali ogólnopolskie stacje telewizyjne możliwością retransmisji tego wydarzenia. Ich zdaniem, mogłoby to skutkować medialnym „coming outem” bursztynu, który ciągle nie jest wystarczająco znany i doceniany. Przy okazji zwrócono także uwagę na fakt, że bursztyn cieszy się lepszą sławą zagranicą niż w naszym kraju. Jak poinformował zarząd targów, rozmowy na temat możliwości zaprezentowania gali szerszej publiczności wciąż się toczą.

Dużą cześć spotkania zdominowała dyskusja na temat dostępności targów dla publiczności niebranżowej. Starszy Cechu Złotników i Jubilerów Grzegorz Dźwilewski apelował o chociaż jeden dzień otwarty, by mieszkańcy Trójmiasta mogli odwiedzić targi i dokonać zakupów. Zdaniem Ewy Rachoń, w tym roku jest to już niemożliwe z powodu umów zawartych z wystawcami, w których Amberif określono jako targi zamknięte dla niefachowej publiczności. Wyjaśniła ona również, że taka decyzja jest wynikiem długoletnich rozmów z konsultantami oraz wystawcami i została podjęta na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród wystawców, którzy opowiadają się za zamknięciem Amberifu i dostępnością Ambermartu dla niefachowej publiczności. Krzysztof Jacobson ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich stwierdził, że skutki zmiany tej decyzji odczuliby przede wszystkim w kupcy, którzy straciliby w ten sposób komfortowe warunki do zawierania kontraktów handlowych.

18. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif odbędą się w dniach 9-12 marca 2011 na terenach targowych przy ul. Beniowskiego w Gdańsku.