Widok nowych terenów targowych z lotu ptaka od strony południowo-zachodniej. Z lewej części parking stadionu.

Najpóźniej w marcu 2011 roku Międzynarodowe Targi Gdańskie zamierzają rozpocząć budowę nowych terenów targowych w gdańskiej dzielnicy Letnica, obok wzorowanego na bryle bursztynu stadionu PGE Arena. Pierwsza impreza targowa ma się w nich odbyć w roku 2012.

Na nowych terenach staną kompleksowo wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne trzy zintegrowane ze sobą hale o łącznej powierzchni 12 000 m2. Klimatyzowane i  wysokie na 12 metrów będą  miały duże zaplecza techniczne dla wystawców oraz organizatorów. Na antresoli hali wejściowej znajdą się sale konferencyjne dla ponad 1 000 osób oraz tzw. VIP-roomy, czyli miejsca, w których podczas targów będzie można organizować imprezy towarzyszące lub spotkania z klientami. Z halami połączony będzie sześciopiętrowy biurowiec wykorzystywany przez organizatorów targów.

1258_2

12 000 m2 to powierzchnia porównywalna z sumą wszystkich hal (łącznie z antresolą) dotychczasowej siedziby i odpowiadająca jednej hali targów w Monachium. Aby zapewnić możliwości rozwoju, w drugim etapie rozbudowy nowych terenów targowych ma powstać dodatkowa hala o powierzchni 5 000 m2. Teren pod jej budowę zostanie przygotowany już podczas robót ziemnych w pierwszym etapie, więc w przyszłości zostanie tylko wybudowanie samej hali i podłączenie do doprowadzonej wcześniej infrastruktury. Niestety w perspektywie rosnących apetytów na powiększanie stoisk oraz pozyskiwanie nowych wystawców powierzchnia ta może się okazać niewystarczająca dla imprez tak dużych, jak targi bursztynu Amberif czy tym bardziej kolejowe Trako. Ewa Rachoń, komisarz targów Amberif, przekonuje jednak, że już sama możliwość lepszego rozmieszczenia stoisk na powierzchni pozbawionej filarów automatycznie rozwiąże część problemów. Pociesza jednak spójność projektu i fakt, że będzie to 12 000 m2 pod jednym dachem.

Nowa lokalizacja to także lepsza komunikacja i nowe miejsca parkingowe. Bowiem największą bolączką obecnej lokalizacji terenów targowych jest brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych i trudność w dotarciu do obiektu znajdującego się w środku dzielnicy mieszkaniowej. Na nowych terenach w bezpośrednim sąsiedztwie hal planowany jest parking na 450 samochodów. Jak powiedziała portalowi amber.com.pl dyrektor ds. inwestycji MTG SA Danuta Moruś, planowane jest zawarcie wstępnej umoway z operatorem budowanego tuż obok stadionu parkingu umożliwiającej korzystanie z niego podczas targów i imprez w halach MTG SA. Stadionowy parking będzie miał pojemność 1.900 samochodów, co w sumie da największą powierzchnię parkingową wśród polskich terenów targowych.

1258_3

Lokalizacja nowych terenów targowych znajduje się w poprzemysłowej dzielnicy Letnica, praktycznie w środku miasta. W odległości kilkuset metrów będzie przebiegać tzw. Trasa Słowackiego, która  połączy Port Lotniczy w Rębiechowie z Portem Morskim w Gdańsku. Droga pobiegnie przez Wrzeszcz, południową granicą Zaspy i Letnicy, by dalej przebiec pod dnem Wisły i jako Trasa Sucharskiego połączyć się z właśnie budowaną południową obwodnicą Gdańska i dalej bursztynową autostradą A1 lub drogą szybkiego ruchu S7 w kierunku Warszawy. Odległość do lotniska wyniesie 11 km, a od historycznego centrum Gdańska 8 km. Obie trasy w dużej części gotowe będą w roku 2012.

Dodatkowym atutem może być rewitalizacja nieczynnej obecnie linii pociągu miejskiego SKM łączącej stacje Gdańsk Główny z Nowym Portem – temat ten jest aktualnie dyskutowany w związku z budową stadionu i potrzebą silniejszego skomunikowania go z innymi częściami miasta. Marszałek Województwa Pomorskiego wraz z władzami Gdańska już zadeklarowali fundusze na remont linii. Przejazd ze stacji Gdańsk Główny do leżącego w pobliżu nowych terenów targowych przystanku Gdańsk Kolonia zająłby ok. 10 minut. Stąd ciąg pieszy prowadziłby przez targi do stadionu.

Całość infrastruktury nowych terenów targowych musi być gotowa do czerwca 2012 i będzie wykorzystana podczas mistrzostw piłkarskich Euro 2012. Pierwsza impreza targowa w nowym obiekcie ma się odbyć po mistrzostwach.

Autorem projektu nowego obiektu MTGSA jest Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT Sp.z o.o., znane między innymi z zajęcia pierwszego miejsca w konkursie na siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności.


Wizualizacje: Widok części biurowej, z lewej strony widoczna hala (w środku); Widok części restauracyjno-konferencyjnej nad wejściem głównym do hal (na dole).