plzh-CNenetdelvltnorues

Podczas targów Baselworld 2010 Sławomir Fijałkowski rozpocznie prace związane z opracowaniem Gdańskiej Księgi Trendów 2011/2012. Księga ukaże się przed targami Amberif 2011.

Kolejna inicjatywa w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu

Księga Trendów to kolejna inicjatywa w ramach miejskiego projektu promującego bursztyn bałtycki i Gdańsk jako Światową Stolicę Bursztynu. Publikacja finansowana jest ze środków Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska i przy wsparciu finansowo-organizacyjnym Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz Ambasad RP w Szwajcarii, Francji, Włoszech i Wlk. Brytanii. Prace nad Księgą Trendów 2011/2012 powierzono dr. Sławomirowi Fijałkowskiemu jako obecnie najbardziej przygotowanemu merytorycznie do tej roli w środowisku trójmiejskich bursztynników: przypomnijmy, że Sławomir Fijałkowski prowadzi Pracownię Biżuterii na ASP w Gdańsku oraz otrzymał na targach Amberif 2010 tytuł Bursztynnika Roku od Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników za album o bursztynie „Top Amber”.

Co będzie zawierać księga?

Celem projektu "Księga Trendów 2011/2012" jest zebranie oraz usystematyzowanie informacji dotyczących przewidywanych trendów stylistycznych w zakresie wzornictwa, złotnictwa i mody odzieżowej na podstawie udziału w wybranych targach branżowych w Europie oraz opracowanie wskazówek dla branży bursztynniczej z intencją ich operacyjnego wykorzystania do projektowania kolekcji na sezon 2011/2012. Publikacja zawierać będzie łącznie co najmniej 60 stron tekstów, ilustracji oraz wskazówek rysunkowych w atrakcyjnym opracowaniu graficzno-albumowym. Powstanie także załącznik w formie elektronicznej ze wszystkimi zebranymi materiałami w trakcie prac przygotowawczych Księgi Trendów. Sławomir Fijałkowski odwiedzi targi w Bazylei, Mediolanie, Paryżu, Londynie, Berlinie i Vicenzy. W trakcie zbierania materiałów będzie on konsultował własne spostrzeżenia i refleksje z innym projektantami i specjalistami związanymi z modą i wzornictwem1. Pierwszymi obserwacjami podzieli się z członkami Światowej Rady Bursztynu i publicznością otwartego seminarium podczas II Bursztynowego Tygodnia 20 maja 2010 roku.