Do szacownego grona osób szczególnie zasłużonych dla bursztynu i mogących się posługiwać tytułem Bursztynnika Roku dołączył dr hab. Sławomir Fijałkowski.

Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim jego ogromny wkład w stworzenie albumu „Top Amber”, stanowiącego swoiste podsumowanie dotychczasowego dorobku w dziedzinie wzornictwa biżuterii z bursztynem oraz projektów nagradzanych w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Album ten, pokazujący bursztyn jako szalenie interesujący materiał w rękach krestywnych twórców, został wydany przez Stowarzyszenie Bursztynników w Polsce w sierpniu 2008 r. Nagrodę-statuetkę projektant odebrał wczoraj na Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2010 z rąk dr Reginy Kramarskiej.

W skład Kapituły weszli Bursztynnicy Stulecia, członkowie Honorowi Stowarzyszenia: prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz i Wiesław Gierłowski oraz dotychczasowi laureaci tytułu: Mariusz Drapikowski (1999), Kazimieras Mizgiris (2001), Ewa Rachoń (2002), Adam Pstrągowski (2003), Wojciech Kalandyk (2004), Marek Gutowski (2005), Andrzej Wiszniewski (2006), dr Elżbieta Sontag (2007), dr Regina Kramarska (2008). Bursztynnikiem Roku 2000 był nieżyjący prof. dr hab. Jan Koteja. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników przyznaje te zaszczytne tytuły swoim członkom od 10 lat za wybitne osiagnięcia w promocji bursztynu.

Sławomir Fijałkowski

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom z zakresu projektowania biżuterii. W latach 1996-1998 odbył studia podyplomowe w Hochschule fur Kunstlerische und Industrielle Gestaltung w Linz w Austrii w zakresie wzornictwa przemysłowego produktów z metalu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, Fundacji Batorego, wiedeńskiej Fundacji Kultur-Kontakt oraz austriackiego Ministerstwa Nauki i Badań.

Nauczyciel akademicki w ASP Łódź, następnie ASP Gdańsk, Politechnice Koszalińskiej, Sopockiej Szkole Wyższej oraz Bałtyckiej Wyższej Szkole Bursztynu. Obecnie prowadzi pracownię projektowania Biżuterii na Wydziale Wzornictwa ASP w Gdańsku. Jest autorem licznych artykułów, publikacji, tekstów naukowych a także programów dydaktycznych, analiz teoretycznych dotyczących wzornictwa oraz współczesnej sztuki złotniczej. Równolegle do działalności dydaktycznej jest projektantem i twórcą biżuterii autorskiej. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach na całym świecie. Współpracuje jako projektant z firmą S&A Bursztynowa Biżuteria, gdzie zorganizował i prowadzi profesjonalne studio projektowe, które może poszczycić się wieloma nagrodami i najwyższej jakości wzorami użytkowymi.

Juror, kurator wystaw, konsultant konkursów artystycznych w Legnicy i Gdańsku. Od wielu lat jest kuratorem konkursu Amberif Design Award, zapraszając do filozoficznych rozważań oraz definiowania ich za pomocą bursztynu jako artystycznego środka wyrazu. Między innymi dzięki temu konkursowi odkryło i wzięło do ręki bursztyn wielu znanych światowej klasy projektantów zapraszanych do jury. Można śmiało powiedzieć, że jego praca pomogła wprowadzić bursztyn do światowego designu.

Na podstawie materiałów prasowych