W Galerii FREESCO Lidii Bonieckiej i Idy Łotockiej-Huelle w Gdańsku można oglądać wystawę biżuterii autorskiej Piotra Wajchta pt. „Szkiełkiem i okiem”.

1009_1

Biżuteria Piotra Wajchta jest swobodną grą wyobraźni wokół dróg, które wybieramy, aby poznać i zrozumieć świat. Tytuł wystawy zdaje się sugerować, że chodzi o analityczną naukę kierowaną rozumem, jednak po uważnym wpatrzeniu się w elementy, z których artysta komponuje swoje dzieła, okazuje się, że nie rezygnuje on z magii, alchemii i szacunku dla boskich, niezbadanych praw.

Rzec by można, że nad zamysłem autora unosi się duch Newtona, o którym powiedziano, że „nie był pierwszym w epoce rozumu, ale ostatnim z magików”. Dopatrzymy się tu bowiem asocjacji z newtonowską optyką i mechaniką. Na zębatkach naszyjnika można odczytać wzory praw ruchu, przez pryzmat powielić drogocenny kamień, a przez soczewkę wniknąć w sekretne życie materii, skąd już niedaleko do alchemicznej przemiany. Materia prima tego procesu jest tytan, srebro i miedź. Połączenie i obróbka metali również ma swoją symbolikę hermetyczną. Znajdziemy tu także znaki wolnomularskich wtajemniczeń, nauki i samopoznania, jak naszyjnik z twarzą podróżnika oraz wszechobecne oko – amulet chroniący przed złem i potężny talizman zapewniający zdrowie i powodzenie.

1009_2

Każda sztuka eksponowanej biżuterii ma swoją opowieść, syntetyczną i dowcipną. W oko będące elementem kolii, wbita jest belka – to ta, której we własnym nie dostrzegamy, widząc za to źdźbło w oku sąsiada. Naszyjnik – okular zrobiony z dwóch maleńkich lupek bada bursztynowy mózg, a próba pisarza (którego emblemat stanowią okulary zespolone z zapisanym piórem), aby zmaterializować to, co duchowe, kończy się pomięciem srebrnych kartek – broszek z wygrawerowanym tekstem.

„Czytanie” tej biżuterii, rozszyfrowywanie jej kulturowych znaczeń to wspaniała przygoda. Zdobi ona, bawi, uczy, a w dodatku – podobno ma magiczną moc…

Piotr Wajcht jest absolwentem gdańskiej PWSSP, architektem wnętrz, scenografem, projektantem małych form rzeźbiarskich... żeglarzem.

Wystawa ta inauguruje działalność galerii FREESCO, gdzie w klimacie dobrym dla spotkań, rozmów o sztuce i zabaw formą prezentowane są obrazy, rzeźby, ceramika, sztuka użytkowa, unikatowa biżuteria oraz ubiory.