Miłośnicy fantazyjnych szlifów kamieni szlachetnych będą zachwyceni wynikami 40 edycji organizowanego w Niemczech międzynarodowego konkursu Deutscher Schmuck- und Edelsteinpreis Idar-Oberstein 2009 (niemiecka nagroda w dziedzinie biżuterii i kamieni szlachetnych).

Organizatorem jest Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Diamentowego i Kamieni Szlachetnych (Bundesverband der Edelstein und Diamantindustrie e.V.). Temat ubiegłorocznej edycji konkursu brzmiał: Niech żyje refleksja! Celem jest promowanie nowatorskich szlifów kamieni szlachetnych – w biżuterii (dozwolone jest użycie metali), bez oprawy, przedmioty oraz rzeźby z kamieni szlachetnych. Niedopuszczalne jest użycie kamieni syntetycznych.

Konkurs jest adresowany w szczególności do osób specjalizujących się w obróbce i szlifowaniu kamieni, jak również do złotników z Niemiec i innych krajów. Ostatnia edycja cieszyła się znacznym zainteresowaniem uczestników – w sumie nadesłano 93 prace. Jury brało pod uwagę przede wszystkim efekt, pomysł oraz umiejętności warsztatowe uczestnika. W tym gremium zasiadali: prof. Galina Gabriel z St. Petersburga, designer Samuel Getz z Florydy, dyrektor szkoły złotniczej w Pforzheim Sigrid Kopittke, szlifierz diamentów Sir Gabi Tolkowsky, projektant biżuterii Leo de Vroomen z Holandii oraz prezydent Idar-Oberstein Bruno Zimmer. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac oraz ich dużą liczbę dopiero po kilku godzinach dyskusji udało się wyłonić zwycięzców.

939_1

1. nagroda: Michael M. Dyber, Hebron, New Hampshire, USA – dyplom i 4000 euro

Obiekt z akwamarynu

Futurystyczny obiekt z transparentnego akwamarynu zachwycił jury perfekcyjnym warsztatem twórcy i wyjątkową obróbką idealnie realizującą temat konkursu. Praca ta pokazuje wyraziście, że symetria i żywość nie muszą się wzajemnie wykluczać. Dodatkowo jury wyraziło uznanie dla uzyskanej głębi, niewyczerpanych refleksji świetlnych i cieszącego oko połysku. „Możliwa jest pełna paleta skojarzeń: od stwora morskiego aż po tryskającą wodę, której ruch został zamknięty w kamieniu” – podsumowuje jury.

2. nagroda: Felix Kirchhofer, Zurych, Szwajcaria – dyplom i 2500 euro

Ametyst – szlif specjalny

Perfekcyjny szlif jasnego ametystu podkreśla refleksy świetlne i zadziwia falistą rondystą i 30 fasetami. Widać też pięć różnych kątów, które spotykają się na czubku kamienia. Sprawia on wrażenie czystego, wręcz niepozornego, podczas gdy kryje w sobie zaskakującą paletę barw i kolorów oraz eksplozję refleksów. Nawet przy niewystarczającym oświetleniu nie traci swego bajecznego oddziaływania ani urody – idealny do noszenia na co dzień dla kobiety, która potrafi się cieszyć jego optycznymi możliwościami.

939_2
3. nagroda: John Dyer, Edina, Minneapolis, USA – dyplom i 1500 euro

Obiekt z cytrynu o specjalnym szlifie

Perfekcyjna obróbka, dzięki której udało się uzyskać nie tylko refleksy świetlne, ale także wyrazistą grę barw. Mimo zastosowania klasycznych form wyjściowych autorowi pracy udało się przenieść obserwatora do świata iluzji i optycznych złudzeń. Podstawowa geometryczna budowa została złamana licznymi jasnymi refleksami świetlnymi, zyskując w ten sposób fantastyczny efekt końcowy.

939_3
Wyróżnienie: Jutta Munsteiner, Stipshausen, Niemcy – dyplom i 500 euro

Obiekt z kwarcu turmalinowego

Jury doceniło w tej pracy – którą można sobie wyobrazić jako funkcjonalną broszkę – pełnię harmonii i estetyki oraz wrażenie wręcz organicznej obróbki wskazującą na perfekcję warsztatową autorki. Dzięki miękkiej zaokrąglonej formie kwarcu turmalinowego delikatne filigranowe nacięcia dają optyczne wrażenie wijących się na matowanych kulach, co nadaje pracy lekkości i żywotności. „Praca wyróżniająca się mocną symboliką, bardzo świadoma, obrazująca wieczność” – podsumowało jury.


Wyróżnienie: Philipp Hobein,Hettenrodt, Niemcy – dyplom i 500 euro

Obiekt z kwarcu dymnego

„Obiekt o klarownej linii, warsztatowo perfekcyjny“ – to pierwsze wrażenie jury. Przypominające relief ryty budzą skojarzenia z grzebieniem. Światło i cień następujące po sobie wpływają na ciepłą kolorystykę kwarcu dymnego, co wzmaga napięcie. Autor nadał pracy tytuł Starlet, co wyjaśnia w sposób następujący: „Ostrokątnie fasetowana centralna gwiazdka sprawia wrażenie większej dzięki odpowiedniemu szlifowi kamienia – podobnie jak gwiazda filmowa, która tylko dzięki swojej publiczności staje się sławna.”

939_4
Wyróżnienie: Simone Postler-Clauss, Leisel, Niemcy – dyplom i 500 euro

Obiekt z kryształu górskiego o specjalnym szlifie

„Disco“ taką nazwę nadała tej pracy jej autorka. „Patrząc na nią z góry, widzimy coś na kształt dyskotekowej kuli” – wyjaśnia. Jury oceniło ją następująco: „Piękna praca, mistrzowsko wykonana prostymi metodami grawerskimi pozwalającymi na skupienie refleksów w centralnym miejscu kamienia.” Kiedy porusza się tym kamieniem i bawi się nim, refleksy tylko pozornie są w ruchu i krążą wokół środka, gdzie znajduje się dyskotekowa kula – to czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną.

Prace nagrodzone i wyróżnione będą prezentowane na specjalnej wystawie w czasie targów inhorgenta europe w Monachium (19-22.02.2010). Kolejna prezentacja poszerzona o prace, które doszły do ostatniej rundy finałowej, jest planowana w centrum Schmuckwelten w Pforzheim w marcu br.

Na podstawie materiałów prasowych. Fot. Lichtblick Foto-Design, Hiltrud und Jürgen Cullmann, Schwollen