W czasach masowej produkcji biżuterii rzemieślnicy-jubilerzy przypominają o tym, jak kunsztowne i wyjątkowe mogą być ozdoby wykonywane w małych zakładach jubilerskich, gdzie liczą się przede wszystkim umiejętności manualne i zmysł artystyczny.

Wyniki konkursu Bursztynowe Rzemiosło, od zawsze ogłaszane na targach Amberif w Gdańsku, które w tym roku z powodu pandemii odbyły się tylko online, nietypowo zostały ogłoszone w czasie targów Gold Expo w Warszawie. Jego 18. edycja miała za zadanie nie tylko pokazywać umiejętności warsztatowe i kreatywność rzemieślników-jubilerów, ale także wspierać ich w trudnej sytuacji pandemicznej. 

W obecnej sytuacji twarde zasady gry rynkowej powodują, że przed wykonawcami tego zawodu stoi ogromne wyzwanie, aby zachować jego piękno i kultywować tradycje, które świadczą o kulturze narodowej. Trudny okres pandemii spowodował, że nasza branża stanęła w miejscu, wiele firm upadło lub ma problemy. Mam nadzieję, że istniejąca krytyczna sytuacja nie rzuci nas na kolana i w przyszłych latach konkurs będzie kontynuowany – podsumował Waldemar Sawa, komisarz konkursu, Starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku.


Konkurs odbył się tradycyjnie w dwóch kategoriach wiekowych. Prace oceniała Komisja Konkursowa, w skład której weszli: Małgorzata Wokacz-Zaborowska – przewodnicząca komisji konkursowej, dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej; Waldemar Sawa – komisarz konkursu, starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych; Sławomir Fijałkowski – profesor ASP w Gdańsku oraz rzemieślnicy Włodzimierz Luks, Andrzej Mikołajczyk i Agnieszka Grabowicz. Przyznali oni następujące nagrody:

w kategorii juniorzy:
I miejsce – Jagna Ciesielska za pracę „Przystań na bursztynowym wzgórzu”
II miejsce – Wojciech Łuckiewicz za pracę „Sunflower”
III miejsce – Izabela Smejda za pracę „Skarb północy”
Wyróżnienie otrzymali: Weronika Zarębska za pracę „Szlak bursztynowy” oraz Artur Radkowski za pracę „Dziewczyna z bursztynem”

w kategorii seniorzy:
I miejsce – Jacek Ostrowski za pracę „Wkręcony”
II miejsce – Bohdan Hołub za pracę „Piękno i delikatność”
III miejsce – Krzysztof Bondaruk za pracę „Po drugiej stronie lustra wody…”

Konkurs „Bursztynowe Rzemiosło” ma za zadanie promowanie umiejętności osób posiadających kwalifikacje czeladnicze i mistrzowskie – zarówno seniorów od wielu lat wykonujących ten zawód, jak i juniorów uczących się złotnictwa lub dopiero rozpoczynających pracę w zawodzie. Inicjatywa narodziła się w gronie rzemieślników złotników, którzy w sztuce złotniczej cenią jakość, profesjonalizm, artyzm i fachowość. Złotnictwo to jedna z najstarszych dziedzin zawodowych rzemiosła, a ich wyroby to często dzieła sztuki. Organizatorem konkursu jest Komisja Branżowa Złotników Jubilerów przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku.

W pracy złotników zmieniają się technologie, surowce, metody wykonywania wyrobów, ale niezmienne na pierwszym miejscu pozostają umiejętności manualne i zmysł artystyczny. Udział w konkursie to swego rodzaju wyzwanie oraz możliwość pokazania umiejętności autora pracy i ich oceny w gronie znawców tego zawodu – wyjaśnił Waldemar Sawa.