Fantazyjne owady o wydłużonych kształtach, ludzkie postaci rodem z baśni, wiatraki czy seria słonecznych rydwanów, dla których inspiracją był mit o powstaniu bursztynu – bursztynowy, magiczny świat Haralda Popkiewicza przybliży wystawa poświęcona jego twórczości w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Artysta był zafascynowany bursztynem od najmłodszych lat. Choć z wykształcenia był technikiem ogrodnictwa, jego życie zawodowe zdominował bursztyn bałtycki, którym fascynował się od dzieciństwa. Poświęcił się mu, zdobywając także tytuł mistrza złotnictwa i bursztynnictwa. W swojej pracowni, założonej w 1972 roku w Mikoszewie, przez pięć dekad tworzył biżuterię z bursztynem, która podkreślała piękno bryłki, jej naturalną formę, barwę oraz fakturę.

Polecamy: Harald Popkiewicz nie żyje

To właśnie bursztyn był natchnieniem nadającym ostateczną formę jego pracom. Zarówno biżuterii, jak i małym formom przestrzennym, które tworzył w charakterystycznym, rozpoznawalnym stylu. Jego nieskrępowana wyobraźnia podsuwała mu pomysły na fantazyjne owady o wydłużonych kształtach, ludzkie postaci inspirowane baśniami, słoneczne rydwany czy wiatraki o bursztynowych skrzydłach.


Ważną rolę w jego artystycznej twórczości odgrywało także malarstwo. Powracającym motywem była przyroda, realistyczna, bujna i nieujarzmiona przez człowieka, ale również ukazywana jako odrealniony pejzaż. Wystawa prezentowana w Muzeum Bursztynu ukazuje poszczególne etapy w jego twórczości, ewolucję stylu oraz różnorodność zainteresowań artystycznych – mówi Ewa Pawlęga, kuratorka wystawy.


Styl Haralda Popkiewicza znalazł wielu miłośników na całym świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych oraz prywatnych w kraju i za granicą.

 

Wystawa „Bursztyn w twórczości Haralda Popkiewicza”
Muzeum Bursztynu w Gdańsku 
25 marca - 22 maja 2023

kuratorzy: Ewa Pawlęga, Eryk Popkiewicz