Bransolety zaprojektowane dla Michelle Obamy i Roda Stewarta oraz naszyjnik księżnej Kate i spinki księcia Williama – kopie tej bursztynowej biżuterii można będzie od 14 grudnia oglądać w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie na liczącej kilkaset eksponatów wystawie „Bursztyn – Skarb Polski”.

Składa się na nią kilkaset prac wyselekcjonowanych spośród kilku wystaw, które pod hasłem „Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu prezentuje” w mijającym roku promowały Gdańsk w nadbałtyckich miejscowościach. m.in. w Helu, Krynicy Morskiej, Łebie, Władysławowie, Jarosławcu, Darłówku, Mielnie, Międzyzdrojach i Pucku. Wszędzie tam w ramach popularyzacji bursztynu bałtyckiego eksponowano nowoczesne wzornictwo bursztynowej biżuterii rodzimych artystów i projektantów oraz kunszt gdańskich rzemieślników.


Bursztynnictwo to jedna z dziedzin, w której Gdańsk stał się światowym liderem, a bursztynowa biżuteria sygnowana marką „made in Poland” jest dzisiaj niekwestionowaną gwarancją najwyższej jakości i wyróżnikiem markowego produktu klasy premium. Wystawa pokazuje, że najważniejszym czynnikiem, który twórcom bursztynowej biżuterii pozwolił odnieść spektakularny międzynarodowy sukces, stało się wzornictwo. Gdańsk zyskał dzisiaj renomę globalnego bursztynowego trendsettera, do czego walnie przyczyniły się międzynarodowe targi Amberif, które w skali świata stały się kluczową imprezą targową i promocyjną poświęconą bursztynowi. Niemała w tym zasługa także gdańskiego Muzeum Bursztynu – podkreślają organizatorzy wystawy.


Licznych dowodów na atrakcyjność współczesnej biżuterii bursztynowej dostarczą przede wszystkim twórcy prac inspirowanych aktualnymi trendami stylistycznymi – studenci gdańskiej ASP oraz artyści z Polski i Belgii zaproszeni do tegorocznej edycji projektu Trend Book 2022 wykorzystujący zarówno tradycyjne techniki, jak i te cyfrowe.

Inspiracje modą, sztuką, architekturą i podróżami wyróżniają biżuterię Mariusza Gliwińskiego prezentowaną w ramach wystawy Moda na bursztyn. To retrospektywa ostatnich 40 lat jego aktywności zawodowej – prac zainspirowanych bursztynem bałtyckim: jego nieograniczoną różnorodnością kształtów uformowanych przez naturę, fakturami powierzchni oraz odcieniami barwnymi bursztynu.

Kontynuacją modowego wątku będzie wystawa „W bursztynowym kadrze” fotogramów znanych osób obdarowanych bursztynową biżuterią oraz kilka prezentów dyplomatycznych, m.in. bransolety podarowane Michelle Obamie i Rodowi Stewartowi oraz naszyjnik dla księżnej Kate i spinki dla księcia Williama. W tej sekcji nie mogło zabraknąć Bursztynowego Słowika autorstwa znakomitego sopockiego artysty Bogdana Mirowskiego – ten prezentowany na wystawie został zaprojektowany dla Małgorzaty Ostrowskiej. Po raz pierwszy zostanie przedstawiona szerokiej publiczności Bursztynowa Peruka autorstwa Jagi Hupało powstała we współpracy z projektantką biżuterii Emilią Kohut.

Kino i teatr to główne inspiracje do stworzenia bursztynowych prac przez członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, które uświetniły tegoroczny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach.

Interesującym uzupełnieniem wystawy jest kolekcja brył i inkluzji z zasobów Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie oraz obiekty z kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku – od XIX wiecznych fajek poprzez obiekty dekoracyjne art deco aż do współczesnego wzornictwa.


Wystawa „Bursztyn – Skarb Polski”

14.12.2022 – 10.03.2023
Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Gdańska, Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie
Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Ambermoda Mariusz i Danuta Gliwińscy