plzh-CNenetdelvltnorues
Cygaretka z pianki morskiej z bursztynowym ustnikiem

Kilkaset przedmiotów – niezwykłe okazy bursztynu bałtyckiego, biżuterię sprzed setek lat oraz kunsztowne wyroby rzemiosła artystycznego – można oglądać od niedzieli 30 marca w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli na wystawie „W bursztynowej pułapce”.

Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i kolekcji Eryka Popkiewicza. Ekspozycja gromadzi ok. 550 obiektów uporządkowanych w trzy działy tematyczne. Dział przyrodniczy pokazuje żywice kopalne na świecie: m.in. bursztyn libański, jordański, kanadyjski, z Borneo, kopal kolumbijski, kopal marokański, kopal madagaskarski. Tu też zobaczymy mniej znane odmiany barwne bursztynu, np. perłowy, czerwony, zielony, niebieski, biały, a także okazy zawierające zatopione wewnątrz inkluzje roślinne i zwierzęce. Dział archeologiczny prezentuje tradycje stosowania bursztynu w kultach religijnych i zdobnictwie, poczynając od epoki kamienia po czasy rzymskie oraz okres wczesnego średniowiecza. Nowsze sposoby obróbki i wykorzystania bursztynu ilustruje dział trzeci: rzemiosło i biżuteria, gdzie można podziwiać m.in. kunsztowne wyroby z Królewieckiej Manufaktury Bursztynu z lat 20. i 30. XXw. Opowieść o powstaniu i dziejach bursztynu wzbogacają filmy i prezentacje multimedialne.

Wystawa jest zaproszeniem do poznania zarówno tajemnic bursztynu, jak i jego historii, dziejów z nim związanych oraz współczesnych tendencji w bursztynnictwie. Tym razem rozpocznie się bez uroczystego otwarcia – natomiast szczególne atrakcje towarzyszyć będą zwiedzającym w Noc Muzeów 17 maja.

Oferta edukacyjna

W specjalnej strefie edukacyjnej na gości czeka atrakcyjna oferta warsztatów oraz lekcji muzealnych i plastycznych. Również dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z dysfunkcjami słuchu i wzroku przygotowano ofertę warsztatową oraz ścieżkę zwiedzania. Dzięki zastosowaniu współczesnych technik multimedialnych dostosowanych do różnych grup wiekowych odbiorców można nie tylko odbyć wirtualną wędrówkę do „bursztynowego lasu”, ale też przenieść się na nadmorską plażę i „zebrać” bryłki bursztynu.

W strefie twórczego działania przeznaczonej dla rodzin z dziećmi, starsi i młodsi w niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób pogłębią wiedzę związaną z wystawą. Tutaj dorośli spędzą ciekawie czas ze swoimi pociechami, korzystając z różnorodnych gier i form aktywności przygotowanych w oparciu ekspozycję.

W sklepie muzealnym w czasie trwania wystawy będzie można zakupić unikatową autorską biżuterię z bursztynu. W ofercie szeroka paleta wykonywanych ręcznie wyrobów wyróżniających się niepowtarzalnym charakterem.

W bursztynowej pułapce
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1
30 marca – 25 maja 2014
Autor scenariusza i kurator wystawy: prof. Wiesław Krzemiński, współpraca Aneta Garbula (Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie)
Koordynator wystawy: Monika Kuraś
www.muzeum.stalowawola.pl 

Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym tej wystawy.